czwartek, 28 marca 2013

Odtwarzacze audio w Ubuntu    Z repozytoriów Ubuntu można zainstalować wiele różnych odtwarzaczy muzycznych. Ze względów bezpieczeństwa zasadniczo należy instalować programy z Centrum oprogramowania Ubuntu.

 

  Autorem przeglądu odtwarzaczy jest Виктор:
 • Aktualnie domyślnym odtwarzaczem jest Rhythmbox Music Player (rhythmbox). Rhythmbox jest bardzo prostym w obsłudze programem muzycznym umożliwiającym odtwarzanie plików muzycznych oraz zarządzanie nimi, wspiera wiele formatów (m.in. mp3 czy ogg). Pierwotnie wzorowany na programie iTunes firmy Apple, obecna wersja wspiera również obsługę e-Radia, integrację z iPod'em oraz innymi przenośnymi odtwarzaczami, nagrywanie płyt Audio, odtwarzanie płyt Audio, współdzielenie plików muzycznych oraz Podcast'y.
 • Quod Libet. Bardzo ładny i wygodny odtwarzacz. W nim, w przeciwieństwie do wielu innych, jest możliwość oglądania całej zawartości dysku twardegoObsługuje wiele popularnych formatów, w tym: Ogg Vorbis / Speex / Opus, FLAC, MP3, Musepack, MOD, WMA, MP4 ...
 • Exaile. Może zrobić to samo co poprzednik, ale posiada dodatkowe narzędzia. Zawiera nawigację między kolekcjami, radio, listy odtwarzania, system plików w formie kart, co jest bardzo wygodne. Istnieje długa lista wtyczek do niego.
 • Banshee. Banshee jest aplikacją zarządzającą i odtwarzającą multimedia w środowisku graficznym GNOME. Umożliwia użytkownikom importowanie plików dźwiękowych z płyt CD, wyszukiwanie ich w bibliotece, tworzenie list odtwarzania z utworów wybranych w bibliotece, dwukierunkową synchronizację muzyki pomiędzy odtwarzaczami iPod i innymi urządzeniami, odtwarzanie i zarządzanie plikami wideo oraz nagrywanie wybranych plików na płytę CD.
 • Musique. Bardzo ładny i stylowy odtwarzacz - wszystko jest proste i piękne. Dla tych, którzy nie mają szczególnych wymagań do konfiguracji i zarządzania swoją kolekcją muzyki jest jak najbardziej. Obsługuje wiele popularnych formatów audio: MP3, Ogg Vorbis, Monkey's audio, FLAC, WavPack, WAV, AU, AIFF.
 • Audacious. Prosty, szybki, wysokiej jakości odtwarzacz. Nie ma w nim bogactwa funkcji, ale jest po prostu dobry. Wspiera tworzenie kart i posiada swój własny silnik dźwiękowy. Ma dwa typy interfejsu: standardowy i typu Winamp. Odtwarza wiele popularnych formatów audio: MP3, Ogg Vorbis, FLAC, Monkey's audioMa problemy z niektórymi kodowaniami.
 • Guayadeque. Dość dobry odtwarzacz, który może robić inteligentne listy odtwarzania, ma wsparcie dla radia internetowego, pobieranie okładek albumów i więcej. Ale mimo wszystko to jego funkcjonalność dla mnie osobiście jest dyskusyjna.
 • Amarok. Bardzo dobry odtwarzacz w stylu iTunes, który jest opracowany dla systemów Linux i MacOS X. W systemie Linux, jest on wykorzystywany dla środowiska KDE, choć bez problemów i w innych. Jest to jeden z najpotężniejszych odtwarzaczy dla Linuksa. Magazyn LinuxFormat dał mu ocenę 10 na 10. Deweloperzy Amaroka złożyli oświadczenie, że ich program jest zdecydowanie najlepszym, jaki można znaleźć na system Linux.
 • Minirok. Minimalistyczny odtwarzacz dla środowiska KDE wzorowany na Amaroku, ale z dużo mniejszą funkcjonalnością. Ogólnie nijaki.
 • Decibel. Decibel to odtwarzacz wykorzystujący GTK+. Dzięki przejrzystemu i przyjaznemu interfejsowi, dobrze spełnia swoją rolę odtwarzacza prostego w obsłudze. Ma dziesięciozakresowy equalizer i wiele wtyczek, które rozszerzają jego możliwości.
 • Gmusicbrowser. Szafa grająca. Bardzo silny. Ma arsenał skórek, aby zmienić wygląd. Tak wieloma nie może się pochwalić żaden z konkurentów. Wielkość odtwarzacza może być zmieniona od pełnego ekranu do minimum.
 • Aqualung. Lekki i szybki. Może odtwarzać płyty audio CD. Ma kilka skórek, które zmieniają wygląd programu. Ma funkcję wsparcia podcast, pobieranie okładek albumów, wsparcie dla wielu popularnych formatów audio. Wykorzystuje niewiele zasobów systemowych. Aqualung to odtwarzacz muzyki dla systemu operacyjnego GNU/Linux. Odtwarza pliki audio z Twojego systemu plików i posiada funkcję usuwania przerw pomiędzy sąsiadującymi ścieżkami. Wspiera także konwersję wysokiej jakości częstotliwości próbkowania pomiędzy plikiem, a urządzeniem wyjściowym, gdy jest to konieczne. Prawie wszystkie podstawowe próbki w nieskompresowanych formatach (np. WAV, AIFF, AU etc.) są obsługiwane. Wspierane są także pliki kodowane z FLAC (Free Lossless Audio Codec), Ogg Vorbis, Ogg Speex, MPEG Audio (wliczając w to osławiony format MP3) i formaty audio MOD (MOD, S3M, XM, IT, etc.), Musepack. Program może odtwarzać muzykę przez OSS, ALSA lub przy użyciu JACK Audio Connection Kit. Aqualung obsługuje standard wtyczek LADSPA 1.1. Można użyć jakiejkolwiek wtyczki do poprawienia muzyki, której słuchasz.
 • Clementine. Bardzo miły i szybki. Zachowuje najlepsze tradycje Amaroka 1.4. Wsparcie dla wielu popularnych formatów audio, list odtwarzania. Wypróbuj go i ciesz się nim.
 • Qmmp. Odtwarzacz swoim wyglądem przypominający popularny Winamp.
   Ulubionym odtwarzaczem autora jest Foobnix, ale nie jest on autoryzowany w Ubuntu. Doświadczony użytkownik może go zainstalować poprzez Terminal:

sudo add-apt-repository ppa:foobnix-team/foobnix-player
sudo apt-get update
sudo apt-get install foobnix

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz