środa, 2 listopada 2011

Dodawanie ikon programów do Panelu Ubuntu 11.10

Po wydaniu Ubuntu 11.04 - wprowadzającego środowisko Unity - zmienił się system dodawania ikon programów startowych do Panelu (paska górnego) jako obszaru powiadamiania.
Zasadnicze rozwiązanie widzi się w zmianie wpisu we whitelist. Przykładowa notka jest na stronie Adriana Nowaka (UbuCentrum.net, 28 kwietnia 2011 r.) http://www.ubucentrum.net/2011/04/personalizacja-unity-w-ubuntu-1104.html

"Canonical w trosce o skupienie użytkowników postanowiło mocno ograniczyć liczbę aplikacji, które mogą korzystać z traya systemowego, czy bardziej prawidłowo - obszaru powiadamiania. Jeśli często używany przez nas program nie uświadczył łaski Canonical, można samemu dodać go do "białej listy" narzędzi obecnych na górnym pasku.
Najpierw jednak potrzebna będzie aplikacja Dconf-Editor, którą zainstalujemy wpisując w konsoli:
sudo apt-get install dconf-tools
Następnie skrótem klawiszowym Alt+F2 wywołujemy okienko w którym wpisujemy po prostu:
dconf-editor
Następnie w drzewie ustawień przechodzimy do 
desktop -> gnome -> unity -> panel. Na liście możemy teraz dowolnie dopisywać narzędzia, które wyświetlą się w trayu.
Edytor konfiguracji ustawień GNOME. Fot: UbuCentrum.net
Bardziej kompleksowym rozwiązaniem jest całkowite odblokowanie obszaru powiadamiania, którego można dokonać wpisując w konsoli:
gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['all']"
To ostatnie polecenie - 'all' - zasadniczo nie powinno być nigdy używane przez zwykłych użytkowników, nawet jeśli uważają się za guru Ubuntu. Polecenie systray-whitelist "['all']", w nieumiejętnych rękach, jest wręcz systemowym koniem trojańskim, w najlepszym przypadku czyniąc więcej szkód niż pożytku. Polecenie 'all' winno się pozostawić kompetentnemu, licencjonowanemu programiście lub serwisantowi.
Innym problemem jest, że nie wszystkie programy integrują się z Panelem, albo nie funkcjonują właściwie. Wedle mojej wiedzy należą do nich: Monitor systemu, Wine, Kadu.
Problem jest aktualny i w Ubuntu 11.10. Cóż więc robić? Ikony niezbędnych programów należy umieszczać na Panelu poprzez wpisy indywidualne na whitelist metodą:
- graficzną z użyciem Configuration Editor (dconf-editor); w sposób podany powyżej przez Adriana Nowaka, albo
- tekstową z użyciem Terminala.
Przykładowa treść wpisu w Terminalu - dodającego na Panelu, obok systemowych Ubuntu 11.10, ikony: Zawiadomienie pocztowe (Mail Notification), Informacje pogodowe (Weather Indicator Applet) i Radio Tray (Radio Tray) - jest jak poniżej:

gsettings set com.canonical.Unity.Panel systray-whitelist "['mail-notification','my-weather-indicator','radiotray']"

Po zrestartowaniu komputera pożądane ikony będą aktywne na Panelu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz