piątek, 23 grudnia 2011

Pogoda dla Unity

 Przed wprowadzeniem powłoki Unity - do wydania Ubuntu 11.04 - informacje pogodowe można było wyświetlać na Panelu po skonfigurowaniu zegara systemowego.
Oczywiście zawsze można uzyskiwać informacje pogodowe ze stron portali informacyjnych (w tym specjalistycznych meteorologicznych). Jest to raczej mało ergonomiczne.
Dużo efektywniejsze jest korzystanie z wyspecjalizowanych programów informacyjnych. Aktualnie, w Ubuntu 11.10, informacje pogodowe - dla polskich miast i polskojęzyczne - można uzyskiwać poprzez zastosowanie:
- widżetów (okien) na Pulpicie,
- indykatorów (wskaźników) na Panelu.
Prognoza pogody umieszczona na Pulpicie Unity jest chyba najbardziej efektowna i ergonomiczna. Widżet prognozy pogody dodać można z pomocą organizatora Pulpitu na przykład: Rainlendar czy Screenlets. Programiki te wymagają dość skomplikowanej konfiguracji, zazwyczaj związanej z rejestracją na obcojęzycznej stronie.
Informacje pogodowe na Panelu są jeszcze efektywniejsze. Należą do nich Weather Indicator i My-Weather-Indicator. W Ubuntu 11.10 lepiej - pod prawie wszystkimi względami - przedstawia się ten ostatni.
My-Weather-Indicator - w przeciwieństwie do Weather-Indicator - nie jest dostępny w repozytorium Centrum Oprogramowania Ubuntu. Aktualną wersję programu można ściągnąć ze strony Launchpad:


Program - autor: Lorenzo Carbonell - jest spolonizowany. Oprócz zagregowanych informacji bieżących przedstawianych na Panelu, podaje - podświetlony - szereg danych szczegółowych, a na żądanie - po wybraniu opcji Prognoza - wyświetla przewidywaną pogodę dla wskazanej miejscowości na cztery najbliższe dni.


Przystępny opis instalacji programu My-Weather-Indicator - z użyciem Terminala - i jego konfiguracji przedstawia Grzegorz Dworak (Ubuntu-pomoc.org, 17 maja 2011 r.):


Sądzę, że wcześniej niż później, zlokalizowany wskaźnik pogody - raczej do miejscowości użytkownika, niż stolicy państwa w jakim mieszka - stanie się systemowym, preinstalowanym elementem Panelu Ubuntu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz