sobota, 13 października 2012

Instalacja Ubuntu na desktopie z Windows 8 i UEFI


   Szerzej nieznani guru okresowo rozpowszechniają katastroficzne wieści o niemożności zainstalowania MS Windows 8 i Ubuntu na jednym komputerze, i że wymagany przez Microsoft - w miejsce BIOS - moduł inicjujący UEFI uniemożliwi na desktopach instalację systemów operacyjnych GNU/Linux, w szczególności dystrybucji Ubuntu. Niemożliwym ma być jakoby dual-boot (Tandem Windows-Ubuntu). 
   To nieprawda, a nawet raczej szerzenie strachu i zwątpienia.
   W istocie jest inaczej. Oczywistym jest, że UEFI to raczej podstęp, niż postęp. Chociaż ten zamiennik BIOS ma i zalety, to sformułowanie, że jest on elementem bardzo kontrowersyjnym jest wyrażeniem niezwykle delikatnym i enigmatycznym. Problemy związane z UEFI, licencjonowanym przez Microsoft, są rzeczywiste, istotne i wszechstonne - to prawda. Ale niemożliwym jest, aby Microsoft, nawet z użyciem UEFI, był w stanie powstrzymać rozwój i rozpowszechnianie systemów operacyjnych GNU/Linux, w szczególności Ubuntu.
   Microsoft - niezdolny od początku swego istnienia do stworzenia jakiegokolwiek powszechnie podziwianego produktu - ma dostatecznie dużo problemów, przede wszystkim wewnętrznych, aby móc dokonać skutecznej dywersji przeciw społeczności wolnego oprogramowania. GNU/Linux - przeciwnie - wciąż potężnieje kolejnymi, młodymi pokoleniami urzeczonymi jego czystością i wszechstronnym rozwojem. GNU/Linux nie da się już powstrzymać.
   W szczególności Ubuntu - perła Linuksa - ma środki, aby na czas zareagować na potrzeby. UEFI nie stanowi problemu w instalacji Ubuntu na desktopie.
   Instalacja Ubuntu w Tandemie z Windows 8 nie wydaje się być skomplikowaną. Podaje ją Oficjalna Dokumentacja Ubuntu:   1. Użyj 64bitowej dyskowej wersji instalacyjnej Ubuntu (instalator 32bit nie wykrywa EFI).
   2. Skonfiguruj BIOS tak, aby uruchomić dysk w trybie UEFI.
   3. Użyj automatycznego instalatora Ubuntu ("Install Ubuntu alongside others" - Instalacja Ubuntu w Tandemie).
   Uwaga: jeśli masz zainstalowany Windows i chcesz go zatrzymać, nie wybieraj "Erase the disk and install Ubuntu" (Wyczyść dysk i zainstaluj Ubuntu). 
   Dysk startowy Live USB dla Ubuntu 13.04 możesz przygotować według metody Oltjano.

5 komentarzy:

 1. Czy w drugą stronę: tj. na zainstalowanym 12.04 da się zainstalować Windows 8?

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie, gdyż Microsoft na to nie dozwala - o ile mi wiadomo. Pozdrawiam. Leon Miklosik.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co w przypadku Samsunga, próbuję wgrać Minta x64 i za diabła nie idzie dopiero w opcji compatibility mode a nawet po instalacji laptop wczytuje logo i koniec czarny ekran lub się wyłącza, recovery i się załączy po czym się grzeje a następnie rozłącza bo dochodzi do 98 stopni C

  OdpowiedzUsuń
 4. Mint to byc może koń trojański M$ & kompani.

  OdpowiedzUsuń
 5. Co w przypadku, gdy instalator nie widzi zainstalowanego Windowsa 8.1? podzielic wolne miejsce na odpowiednie partycje pod Linuxa i zainstalowac?

  OdpowiedzUsuń