sobota, 9 marca 2013

Co może Ubuntu w porównaniu z Windows


   Może wiele, bardzo wiele. Виктор przedstawia przegląd możliwości Ubuntu.


    W tym artykule chciałbym opisać rzeczywistą sytuację oprogramowania ze świata Linuksa w porównaniu z jego odpowiednikami w Windows. Chcę bez fanatyzmu opisać plusy i minusy Ubuntu i jego oprogramowanie i problemy, doskonałe zamienniki i analogi. Na końcu każdej kategorii programów dla różnych celów dam ocenę w skali 5-stopniowej. Więc zacznę. Zacznę może od multimedialnego oprogramowania do oglądania i słuchania. W mojej opinii sytuacja w tej kategorii programów jest niezła, nawet bardzo.

Odtwarzacze wideo. Aby wyświetlić pliki wideo (DVD, AVI, MP4, MKV, itp.) osobiście używam Totem, wieloplatformowy VLC, UMPlayer, SMPlayer. Ta lista może być rozszerzona, ale postaram się jednak przedstawiać tylko oprogramowania osobiście stosowane lub zalecane. Tak więc w tej kategorii jest normalna sytuacja. Ocena 5. 


Odtwarzacze audio. Pliki muzyczne MP3, FLAC, WAV, OggVorbis i wiele innych formatów pomyślnie odtwarzam na Foobnix; dla miłośników Winampa - QMMP. Ogólnie rzecz biorąc, jest ogromny wybór: Clementine, Audacious, DeaDBeef, Amarok, Exaile i inne. Być może nie są tak fantazyjnie graficznie jak w Windows, ale działają tak samo dobrze. Ocena 5.

Edytory wideo. W tej kategorii, sytuacja zaczyna się poprawiać. Chociaż nie mogę powiedzieć, że było coś nie tak. Dla użytkowników, zwyczajnych i niezbyt wymagających, w zakresie przetwarzania materiałów wideo, sytuacja zmienia się każdego dnia na lepsze. Mogę tylko polecić dobry edytor wideo KDENlive, który jest bardzo potężnym programem, który jest na bieżąco aktualizowany i który rośnie  w oczach. Dobry projekt to także OpenShot. Dla użytkowników, którzy używali MovieMaker można pomyśleć o prostym edytorze wideo PiTiVi. Do przechwytywania materiałów cyfrowych obrazu z kamery używam KINO. Dla zastępowania VirtualDub jest jeszcze doskonały redaktor Avidemux. Ale jeśli używano w systemie Windows takiego potwora jak Adobe Premier, wtedy Linux nie ma godnego zastępstwa dla tego produktu. To może się zmienić później wraz z wydaniem LightWorks. Ocena kategorii 4+.

Edytory audio. W tej kategorii nie ma żadnych potworów jak: CoolEditPro lub SoundForge, ale jest bezpłatny i bardzo rozbudowany edytor, który powinien zaspokoić potrzeby przeciętnego użytkownika ze średnimi potrzebami.Nazwa tego programu to Audacity. Cóż, oczywiście, chciałbym zobaczyć więcej programów o poziomie Audacity i wyższym. Ocena 4-.

 Wideo konwertery. W tej kategorii, wszystko w porządku. Programów, jakie przekształcają jeden format filmu na inny,  jest w Ubuntu wiele. Niektóre są szybsze, niektóre wolniejsze, niektóre stosują MEncoder, inne FFmpeg. Ja osobiście używam na własny użytek następujących programów: WinFF, LinCoder, AristaTranscoder wieloplatformowy HandBrake, Transcoder itp. Ocena 5.

Tworzenie płyt DVD Video. Jeśli chcesz stworzyć film DVD z ładnym menu, to jest z czego wybierać. Muszę powiedzieć, że znalezienie kompletnego zastępstwa VSO ConvertXtoDVD nie jest możliwe, ale jest jego dobry odpowiednik w postaci programu DeVeDe. Koduje stosunkowo szybko, w bardzo wysokiej jakości i ma dobry arsenał narzędzi do obróbki materiałów. Jeśli są chętni do tworzenia płyt DVD z oryginalnym menu, to pomoże tu program BombonoDVD. Szczerze mówiąc złożone i oryginalne menu robię sam w DVDLabPro , używanym pod Wine. Ale to zdarza się bardzo rzadko. BombonoDVD stale aktualizowane, w przeciwieństwie DVDLabPro, współpracuje z prawie wszystkimi popularnymi formatami wideo i szybko koduje pożądany materiał. Doskonałe jest wieloplatformowe oprogramowanie DVDStyler. Posiada wiele ustawień i szablonów, aby stworzyć produkt wysokiej jakości. Ocena 4.


Konwertery audio. Konwertując format audio do innego, np. z mp3 na wav, lub odwrotnie, używam następujące programy: Sound Converter, Format Junkie, XCFA, Foobnix, Transcoder, Gnac. Ocena 5.


Aplikacje biurowe. W tej kategorii nie ma konkurencji: używam LibreOffice. Ci, którzy nie mogą żyć bez Microsoft Office, mogą zainstalować go przez program PlayOnLinux. Aby przeglądać pliki PDF: Evince, Okular. Można również zainstalować program Adobe Reader. Ocena 5.

Graficzne edytory. Jako analogia Photoshopa bez wątpienia GIMP, aby zastąpić CorelDRAW - Inkscape и Xara Xtreme. Kto nie chce zagłębiać się w potężnego GIMPa, mogę mu doradzić Pinta Image Editor, KritaKolourPaint. Kto jednak chce używać Photoshopa, może go zainstalować w Ubuntu do wersji CS4 tylko, wątpliwe czy w CS5. Sytuacja edytorów graficznych w Linuksie, moim zdaniem, jest bardziej niż dobra. Ocena 5. 

Graficzne przeglądarki i katalogi. W tej kategorii, chcę pamiętać o takich programach: Shotwell, DigiKam, F-Spot, Gwenview, gThumb. Fani programu Picasa firmy Google mogą go zainstalować przez Wine. Ocena 5.

Menedżery plików. Ci, którzy są przyzwyczajeni do Total Commandera w systemie Windows, mają w Ubuntu  w zasadzie sporo do wyboru. Na pierwszy rzut użyłbym Krusader, Gnome Commander, Double Commander, ale w końcu i domyślnego Nautilus. Ocena 4+.

Klienty FTP. Tutaj jest zdecydowanie FileZilla. Innych opcji nie trzeba nawet szukać. Mimo to, można skorzystać z niektórych menedżerów plików. Ocena 5.

Edytory tekstu dla programistów i webmasterów. Tutaj, w zasadzie, sytuacja jest normalna. Wyborów jest kilka. Osobiście używam Geany, Comodo choć są BlueFish, SciTE i inni. Jeśli potrzebujesz edytora trochę prostszego, to są Gedit, Leafpad, Medit i inne. Ocena 5.

Redaktory graficzne HTML / PHP. Jest zdecydowanie Kompozer. Choć oczywiście nie jest on w żaden sposób porównywalny do płatnych Dreaviewer i FrontPage. Ale szczerze mówiąc, KompoZer jako otwarty edytor jest bardzo, bardzo dobry. Można także używać BlueGriffon i Amaya. Ocena 4.

Nagrywarki dysków. Tutaj, w zasadzie, jest niewielka liczba programów, ale takie monstrum jak K3B zastąpi wszelkie najróżnorodniejsze programy ze świata Windows. Program jest potężny, stabilny i doskonały. Są również Brasero, XFburn. Ocena 4+.

Tworzenie obrazów ISO. Aby utworzyć, montować i obrabiać ISO, używam takich programów: ISO Master, Furius ISO Mount, AcetoneISO. Ocena 4.

Menedżery hardware. Tych programów nie jest tak duża liczba, ale wystarczająca: HardInfo, Sysinfo, DeviceManager, Sysinfo For Linux. Ocena 4.

Optymalizacja systemu. Ja osobiście używam programów, z których dwa są monstrami: UbuntuTweak i Ailurus. Dalej idą takie programy jak BleachBit, FSlint, Sweeper i inne. Ocena 5.

Klienty torrentów. W tej kategorii jest wiele programów, które spełnią oczekiwania każdego użytkownika: Transmission, QBittorrent, Deluge, Ktorrent i inne programy. Ocena 5.


Przeglądarki internetowe. Tu wszystko jest dobre. W Ubuntu znane Firefox, Opera, Google Chrome, Chromium a także Midori, Konqueror  i inne. Ocena 5.

Komunikatory internetowe. Ci, którzy są przyzwyczajeni do Skype, mają go również w Ubuntu. Ale polecam następujące programy: Pidgin, Qutim. Ocena 4+.

Nagrywanie ekranu i tworzenie zrzutów ekranu. Do robienia zrzutów ekranu jest wbudowane narzędzie, jednak jest i oczywiście monstrum Shutter. W nagraniu tego co dzieje się na ekranie pomogą: Kazam, RecordMyDesktopXVidCap, Istanbul. Ocena 4+. 

Antywirusy. Zasadniczo oprogramowanie antywirusowe w Linuksie nie szczególnie konieczne. Osobiście używam go wyłącznie do skanowania obcych dysków flash, jeśli ich właściciele proszą mnie o oczyszczenia swych nośników. Pendrive są oczywiście użytkowników systemu Windows. Osobiście mam do tego skanera antywirusowego ClamTK, chociaż można użyć BitDefendera, Avira, Avasta i inne. 

Tłumacze. Sytuacja tłumaczy typu Promt jest w Ubuntu w opłakanym stanie. Istnieje wiele słowników, wśród nich GoldenDict, poziomu znanego słownika Lingvo, ale nie rozwiązuje to problemu przekładu tekstów, a nie poszczególnych słów. Chociaż wraz z pojawieniem się  nielimitowanego i taniego Internetu można tłumaczyć wszystkie rodzaje tekstów online używając tłumaczy Google, Meta czy Promt, ale to nie rozwiąże problemu, jeśli nie ma połączenia z siecią. Ocena 3. 

Drukowanie w Ubuntu. Ten problem może być oddzielnym artykułem. W rzeczywistości, jeśli drukarka jest pomyślnie zainstalowana to druk tekstu, zdjęcia w formacie A4 można otrzymać bez problemu, ale to właściwe odbitki rozmiaru powiedzmy 10x15 można otrzymać nie za pierwszym razem. Programów, jakie obsługują drukowanie obrazów, w zasadzie wystarczy, ale osobiście miałem problemy ze zdjęciami, z ich jakością (szczególnie drukowaniem zdjęć wysokiej jakości), itp. Tak więc w przyszłości poświęcę temu osobny artykuł. Mimo że ten problem nie jest winą Linuksa, ale sterowników od producentów drukarek. Dla drukowania są specjalistyczne programy PhotoPrint i Gnome Photo Printer. Ocena 4-. 

Przetwarzanie zdjęć w formacie RAW. Do tego celu są programy w Ubuntu i mówi się, że bardzo dobre. Nie mogę oceniać ich jakości, gdyż nie jestem właścicielem cyfrowej "lustrzanki", ale fakt, że Ubuntu ma coś do zaoferowania, a szczególnie polecane są programy: RawStudio, Darktable, płatny AfterShotPro itp. Ocena 4. 

  Tłumaczył: Leon Miklosik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz