niedziela, 4 sierpnia 2013

Wyszukiwarka bez podglądania: DuckDuckGo


   Google Search - domyślna wyszukiwarka Firefoksa - nie chroni prywatności internautów. To zresztą delikatne określenie. Warto ją więc zastąpić inną, bezpieczniejszą, na przykład DuckDuckGo. To nietrudne.

      

   Firefox, świetna - domyślna w Ubuntu - przeglądarka internetowa ma też słaby punkt: wyszukiwarkę. Otóż Mozilla, twórca Firefoksa, jest dotowana przez Google, więc domyślną wyszukiwarką Firefoksa jest ...Google Search.

   Google Search - technicznie znakomita - należy do wyszukiwarek mających złą opinię, jeśli chodzi o prywatność użytkownika, podobnie jak Microsoft Bing i Yahoo! Search. Google zbiera informacje o użytkowniku wyszukiwarki i udostępnia je: jawnie, półjawnie i tajnie.

   Nie jest problemem zastąpienie Google Search inną wyszukiwarką, chroniącą prywatność internauty. Do wyboru są, między innymi, DuckDuckGo, Seeks Projekt, Sortpage Private i YaCy.
    
   Z preferowanych wyszukiwarek jedna - DuckDuckGo - jest dostępna w okienku wyszukiwania Firefoksa:

   W menu wyboru wyszukiwarki (ukazuje się ono po naciśnięciu trójkąta obok ikonki Google)  wystarczy kliknąć na ikonkę DuckDuckGo i gotowe:   Można się cieszyć z posiadania dyskretnej, bezpiecznej i dobrej wyszukiwarki. Kolejny element nieskończonego zabiegania o bezpieczeństwo został ułożony.
   Twórcą DuckDuckGo jest Gabriel Weinberg.
   Znakomity opis historii i funkcji DuckDuckGo przedstawił Paweł Wiczyński.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz