czwartek, 8 sierpnia 2013

Mozilla przeciw Google: Android i Firefox OS


   Zmierzch Microsoftu jest widoczny. Teraz Google - z Androidem - staje się współczesnym monopolistą informatycznym.   Straszne luki Windows są niepomiernie małe z brakami bezpieczeństwa masy aplikacji Androida. Są znane błędy Androida, będące raczej świadomymi decyzjami projektowymi Google, otwierającymi luki bezpieczeństwa. 
   Ludzkość (Ubuntu!) ma jednak dwa ogromny atuty. Przede wszystkim istnieje Otwarta Społeczność. I jest ona bogata różnorodnością GNU. Istnieją Debian, Red Hat, Canonical i inne instytucje, z perłami w koronie jakimi są Linux i Mozilla. 
   Znakomita przeglądarka internetowa Mozilli, Firefox - wydawałoby się jednak nie mająca szans z powodu bezmiernych zasobów finansowych Chromium Google - skutecznie ugruntowuje swoją pozycję lekkiej, kompletnej, bezpiecznej i przodującej dystrybucji. A teraz Mozilla świadomie rozwija i Firefox OS, dystrybucję dla urządzeń mobilnych, przeciwstawiając się dominacji Androida Google. Zaś nad Ubuntu Touch gorączkowo pracuje Canonical. "Niestety na to drugie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać."
   Tymczasem Firefox OS jest w telefonach instalowany seryjnie i sprzedawany w Hiszpanii (smartfon ZTE Open) i w Polsce.

   Smartfon Alcatel One Touch Fire jest dostępny na polskim rynku w ofercie T-Mobile. T-Mobile zapowiada, że jeszcze w tym roku wprowadzi do swojej oferty smartfon Firefox w kolejnych europejskich krajach: w Niemczech, na Węgrzech oraz w Grecji.

   "Mozilla informuje, że podpisała już umowy z kolejnymi 15-ma operatorami, którzy zainteresowani są smartfonami, którymi zarządza Firefox OS: America Movil, China Unicom, Etisalat, Hutchison Three Group, KDDI, KT, MegaFon, Qtel, SingTel, Smart, Sprint, Telecom Italia Group, Telenor, TMN i VimpelCom.
   Mozilla zapowiada też, że przygotowuje się do wprowadzenia na rynek pierwszego tabletu pracującego pod kontrolą oprogramowania Firefox OS, nie podając jednak dokładnej daty, kiedy to nastąpi."
 

    Z pewnością jest to właściwe i niezbędne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz