niedziela, 14 lipca 2013

Wprowadzenie do linii komend Linuksa

   Oltjano: chcę zaznajomić nowych użytkowników Linuksa z linią poleceń powłoki tego systemu.


   Co to jest powłoka (shell)?
   Powłoka to program, jaki pozwala użytkownikowi na komunikowanie się z jądrem. Przyjmuje konkretne polecenia i instrukcje i przekazuje je do jądra. Istnieją dziesiątki powłok dla Linuksa z jakich najbardziej popularne są: Bash (Bourne Again shell), ksh (Korn shell), csh (c shell), ash (Almquist shell) and Dash (Debian Almquist shell).
   Niektórzy z was, po przeczytaniu tych nazw powłok mogą zapytać "Jak można nauczyć się wszystkich tych powłok?" Odpowiedź jest taka, że ​​nie trzeba uczyć się wszystkich, bo każda z tych powłok wykonuje tę samą pracę, chociaż ma inną składnię i wbudowane funkcje.
   Z jakiej powłoki Twoja dystrybucja Linuksa korzysta?
   Otwórz okno Terminala i wpisz polecenie echo $SHELL jak pokazano poniżej:

   Ubuntu używa powłoki Bash zwanej także Bourne Again Shell. Znak dolara wskazuje na powłokę Bourna (Bourne Shell).
   Co to jest polecenie Linuksa?
   Polecenie Linuksa to program wykonywalny, który jest przechowywany w katalogach, takich jak / bin i / usr / bin. Program składa się z trzech części: poleceń, opcji i argumentów. Linia komend jest bardzo przydatna, a czasami jest to jedyny sposób, aby coś zrobić. Najlepszym sposobem, aby nauczyć się i zapamiętać polecenia jest duża ilość ćwiczeń. Nie od razu zbudowano Rzym! Znajomość wiersza poleceń jest koniecznością dla dobrego użytkownika Linuksa, ponieważ nie będzie bezradny w sytuacji, w której interfejs graficzny (GUI) nie jest dostępny, lub nie działa prawidłowo. Linia komend jest odpowiednim narzędziem dla użytkowników, którzy chcą zrozumieć, w jaki sposób komputery działają. Czy wiesz, że możesz łączyć ze sobą polecenia w wierszu poleceń? Czasami trzeba będzie wysłać wynik jednego polecenia do innego polecenia, bo nie mogą być wykonane w GUI. Wspaniałą zaletą nauki linii poleceń Linuksa jest to, że można zastosować swoją wiedzę o nim w innych uniksowych systemach operacyjnych, takich jak Mac OS, FreeBSD itp. czyli poznać wiele systemów operacyjnych jednocześnie. Wskaż i kliknij myszką jest łatwe, ale po pewnym czasie praktyki odkryjesz magię linii poleceń
.

   Dokumentacja Ubuntu dotycząca poleceń Bash.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz