środa, 24 kwietnia 2013

Poznawanie Centrum oprogramowania Ubuntu   Współczesne  Centrum oprogramowania Ubuntu jest bardzo przyjazne. Matt Hartley omawia jego początki, działanie i prognozuje przyszłość.


Zaczęło się od Linspire CNR
   To fakt: Linspire było długo przedtem zanim stworzone zostało Centrum oprogramowania Ubuntu. Uprzednio Linspire zostało przejęte przez Xandros, które zdecydowało się na stworzenie magazynu oprogramowania dla wielu dystrybucji. Narzędzie Linspire CNR (Click-N-Run Warehouse - kliknij i uruchom) wyprzedzało wtedy swój czas.
   Następnie w 2007 roku, Linspire utraciło krytycznie nastawionych spośród tych, którzy pracowali nad CNR na rzecz ...zgadliście, Canonical. To istotnie Canonical był tym, który przyciągnął krytycznych członków personelu Xandros w celu wykonywania pracy nad tym, co dzisiaj znane jest jako Centrum oprogramowania Ubuntu. 

Oprogramowaniem Ubuntu zarządza się łatwo
   Jedną z największych zalet korzystania z Centrum oprogramowania Ubuntu jest jego zdolność do prostego znajdowania programów. To także poprawia proces instalacji, usuwania i sprawdzania historii instalacji różnych aplikacji. Ponadto oferuje możliwość synchronizacji zainstalowanych aplikacji na różnych komputerach (wytłumaczę, jak skorzystać z tej funkcji dalej w tym artykule). Moim zdaniem Centrum oprogramowania nie jest idealne do obsługi każdego rodzaju pakietu oprogramowania dostępnego w Ubuntu. Często pliki specyficznych bibliotek łatwiej jest zlokalizować za pomocą Synaptica. Ale to zależy od osobistych preferencji.

Instalacja i usuwanie programów Ubuntu
   Podstawową możliwością Centrum oprogramowania Ubuntu jest jego zdolność do instalowania i usuwania oprogramowania. Aby zainstalować nowe oprogramowanie Ubuntu, wystarczy postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami:
  • W otwartym Centrum oprogramowania Ubuntu, wyszukaj lub przejdź do tytułu oprogramowania, jakim jesteś zainteresowany. 
  • Kliknij przycisk "Więcej informacji", a następnie kliknij "Zainstaluj", lub po prostu kliknij na "Zainstaluj".
  • Jeśli wybrana aplikacja jest płatna, kliknij na "Kup...", zamiast "Zainstaluj". Po kliknięciu na przycisk, zostaniesz poproszony, aby zalogować się na stronie "Single Ubuntu Sign On".
Aby usunąć program:
  • Kliknij na "Zainstalowane" na górze okna Centrum oprogramowania Ubuntu lub po prostu odszukaj program do usunięcia.
  • Kliknij przycisk "Usuń" i wybrany program zostanie usunięty z systemu. Płatny program działa również w ten sposób, ale ma nadal status oprogramowania opłaconego, gdy następnym razem zechcesz zainstalować wcześniej zakupioną aplikację.
Synchronizacja oprogramowania na wielu komputerach
   Instalowanie tych samych programów na wielu komputerach jest bardzo proste przy użyciu Ubuntu. Wystarczy wykonać czynności opisane poniżej: 

   W tym miejscu jest luka w pracy Matta Hartleya. W skrócie zadanie rozwiązuje się tak: uruchamiamy Centrum oprogramowania Ubuntu, klikamy na Plik, a następnie na Synchronizuj pomiędzy komputerami. Szczegółową instrukcję podaje Paweł Pieczyrak.
   
Aktualizacja przy użyciu Centrum oprogramowania
   Jedną z największych zalet korzystania z Centrum oprogramowania Ubuntu jest odszukiwanie aktualizacji systemu według daty w GUI:
  • W otwartym Centrum oprogramowania Ubuntu kliknij na przycisk "Historia" znajdujący się w górnej części okna.
  • Przejdź do ostatniego wskazanego dnia i kontynuuj pracę cofając, aż zauważysz coś, co wyróżniasz. 
  • Gdy aktualizację odszukasz, możesz to zanotować i zdecydować, czy chcesz korzystać z Synaptica lub APT do aktualizacji pakietu. Niestety, Centrum oprogramowania nie jest bardzo przydatne do tego celu. (Uwaga! Matt Hartley lekceważy tutaj zasady bezpieczeństwa Canonical!)
Alternatywy dla Centrum oprogramowania Ubuntu
   Znalezienie alternatywy tak elastycznej, jak Centrum oprogramowania Ubuntu, i współpracującej sprawnie z Ubuntu jest całkiem wykonalne. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że istnieje wiele sposobów instalowania oprogramowania na nowoczesnych dystrybucjach Linuksa.(Uwaga! Matt Hartley lekceważy tutaj zasady bezpieczeństwa Canonical!)
   Synaptic - Bez wątpienia, jest to moja alternatywa dla zarządzania pakietami w Ubuntu. Można go zainstalować z Centrum Oprogramowania Ubuntu. Przekonasz się, że to, czego brakuje Synapticowi w wyszukiwaniu oprogramowania, to nadrabia w kontroli.
   Linux Deepin's Software Centerjest to bardzo atrakcyjna alternatywa dla Centrum oprogramowania Ubuntu. Powiedziałbym nawet, że jest bardziej funkcjonalna w użyciu z punktu widzenia nawigacji.
   APT - dostępne w każdej chwili z okna terminala. APT pozwala na przeszukiwanie, instalację, deinstalację lub po prostu zaktualizowanie pakietów oprogramowania, które już masz. 

Uwagi końcowe
   Centrum oprogramowania Ubuntu jest hitem dla użytkowników Ubuntu na całym świecie, ale szczerze mówiąc, to naprawdę nie jest ono ekscytujące dla tych, którzy próbują sprzedać swoje oprogramowanie.
   Choć trudno wskazać bezpośrednią przyczynę, myślę, że można powiedzieć, że liczba użytkowników Ubuntu nie jest tutaj problemem dla sprzedawców. Myślę, że problemem jest to, że Centrum oprogramowania Ubuntu prezentuje nieznane płatne aplikacje, nie odpowiadające użytkownikom.

   Praca Matta Hartleya powoduje raczej przykre odczucia. Jego pochwały Ubuntu są wątpliwe (na przykład: "Linspire było długo przedtem zanim stworzone zostało Centrum oprogramowania Ubuntu... utraciło...  tych, którzy pracowali nad CNR na rzecz... Canonical." i nierzetelne (na przykład: anonsuje instruktaż synchronizacji i nie realizuje zapowiedzi, opuszczając opis cennej wartości Centrum oprogramowania Ubuntu).
   Ale największą wadą artykułu Matta Hartleya jest ignorowanie największej cenności Canonical: Centrum oprogramowania Ubuntu to przede wszystkim wyczerpujące repozytorium autoryzowanego, zaufanego oprogramowania. 
   Bo Ubuntu jest przyjazne zwyczajnemu użytkownikowi nie tylko prostotą, ale i kompletnością, a nade wszystko bezpieczeństwem.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz