środa, 13 lutego 2013

The Wall Street Journal kibicuje Canonical

   6 lutego br. Michael Hickins z The Wall Street Journal opublikował artykuł o zapowiedzianym na październik br. telefonie (smartfonie) z Ubuntu.    
   Smartfon z systemem operacyjnym Ubuntu będzie dostępny dla klientów w październiku 2013 r., zgodnie z zapowiedzią Marka Shuttlewortha, założyciela i prezesa Canonical Ltd. Canonical świadczy usługi dla klientów korporacyjnych korzystających z Ubuntu i otwartego oprogramowania. Twórcy aplikacji mają mieć od lutego br. dostęp do smartfonu z systemem operacyjnym Ubuntu, który jest zoptymalizowany do telefonu Nexus Galaxy produkcji Samsung Electronics.
   Ubuntu, linuksowy system operacyjny używany do uruchamiania serwerów i innych elementów infrastruktury w wielu korporacyjnych oddziałach IT, będzie dostępny w pełnym zakresie urządzeń, w tym dla komputerów stacjonarnych i tabletów, potencjalnie zapewniając kierownictwu działu IT sposób na zmniejszenie liczby urządzeń zakupywanych i zarządzanych. Smartfon Ubuntu można zadokować do większych wyświetlaczy, bezprzewodowo podłączyć do klawiatur i innych urządzeń peryferyjnych, a także aplikacji systemu Windows przesyłanych do nich firmowymi serwerami. Oznacza to, że użytkownicy mogą uzyskać dostęp do wszelkiego rodzaju danych firmowych za pośrednictwem jednego urządzenia w kieszeni. "Można mieć aplikacje systemu Windows na pulpicie telefonu" powiedział pan Shuttleworth podczas spotkania w Nowym Jorku we wtorek. Inne systemy operacyjne działające na smartfonach, takie jak Microsoft Windows, Apple iOS i Google Android, mają co najmniej nieco różne wersje tych samych systemów operacyjnych działających na tabletach i komputerach, a różnice te często oznaczają że tych samych danych, nie można uruchomić na wszystkich trzech urządzeniach.
   Pozostali dostawcy sprzętu i aplikacji, w ​​tym General Dynamics korporacji Citrix Systems Inc, rozwijają telefony, które mogą zapewnić bezproblemowy dostęp do firmowych danych, ale jeszcze nie są one istotnym wyłomem na rynku.
   Jednak mimo jego popularności wśród programistów Open Source, Ubuntu stoi przed poważnymi wyzwaniami w penetracji rynku smartfonów biznesowych. Jedno, że wiele firm pozwala pracownikom na korzystanie z własnych smartfonów i tabletów do pracy - trend znany jako "przynieś własne urządzenie " - co już doprowadziło do przytłaczającej popularności urządzeń iOS i Androida. Kolejnym jest, że wybór urządzeń zależy w dużej mierze od liczby aplikacji dostępnych dla użytkowników, a tych obecnie jest bardzo mało na Ubuntu.
   Podczas integrowania otoczenia - wszystko na bazie Ubuntu - co ma sens dla wielu organizacji, Canonical może odwołać się do firm, które zatrudniają dużą liczbę linuksowych programistów. Te firmy działają na dużą skalę w sieci Web i uruchamiają całą gamę przedsiębiorstw świadczących usługi finansowe dla konsumentów, mediów strumieniowych i serwisów społecznościowych. W silnie regulowanych branżach, i "organizacjach bardzo dbających o bezpieczeństwo, gdzie kontroluje się urządzenia jakie ludzie przynoszą do pracy, Ubuntu jest zdecydowanie rozwiązaniem", mówi Chris Hazelton, analityk biznesu komórkowego firmy doradczej 451 Group LLC.
   Ale mimo tej atrakcyjności dla firm IT, "Prawdziwym wyzwaniem jest pokonanie zjawiska BYOD" [Bring Your Own Device, czyli stosowania w pracy prywatnych smartfonów, tabletów i laptopów - LeM], powiedział pan Hazelton. Innym może być, że wiele organizacji IT dostosowało się już do niedoskonałości świata i obsługuje wiele systemów operacyjnych - nawet w środowiskach programistycznych, w których aplikacje muszą być pisane i testowane na różnych systemach operacyjnych. "Wygląda to na zbyt skomplikowane dla mnie," mówi Carolina Milanesi, analityk Gartner Inc.
   Pan Shuttleworth powiedział, że nowy system operacyjny Ubuntu Phone będzie dostępny na dwóch dużych rynkach geograficznych w październiku, i choć nie nazwał Ameryki Północnej jednym z nich, powiedział że Ameryka Północna jest "absolutnie kluczowym rynkiem dla Ubuntu." Powiedział, że system operacyjny został zaoferowany wielu producentom, jak również, że wielu jest chętnych, aby rozbić hegemonię na rynku smartfonów Apple i Google. Pan Shuttleworth nie dokonał identyfikacji producentów telefonów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz