niedziela, 3 lutego 2013

Programowanie w Ubuntu według Wiktora (0)   Wprowadzenie
   
   Witaj! Jest to wstępny artykuł o programowaniu w języku C. Dzisiaj wybierzemy edytor tekstowy oraz dowiemy się trochę o historii języka C i jego cechach: zaletach i wadach.

   Język C ma ponad 40 lat. C jest protoplastą C++, Java, Perl, C#, JavaScript i innych. Jest to najbardziej popularny język programowania w świecie. C jest proceduralnym językiem programowania. Pliki z kodem mają rozszerzenie .c, a pliki nagłówkowe .h. W języku C można programować dla Linuksa, Windows, Windows Mobile, Mac OS, iOS, Androida i innych. Każdy programista powinien opanować język programowania C. Jaki nie byłby programista, to przeczytanie kilku książek i artykułów nie jest wystarczające. Trzeba także ćwiczyć. Dlatego nasze lekcje są z przykładami. Jeśli wystąpią jakiekolwiek pytania, możesz poprosić o komentarze. Podręcznik użyteczny jest także dla posiadaczy systemu Windows i Mac OS. Użytkownicy innych systemów operacyjnych mogą korzystać np. z kompilatora NetBeans (NetBeans wspiera nie tylko C, ale i Javę, PHP, C++, Python i Ruby).
   Do programowania potrzebny jest edytor tekstu (gedit) oraz kompilator (gcc) - oba są domyślnymi programami Ubuntu). Kompilatora nie będzie trzeba konfigurować, ale edytor tekstu dostosujemy zaraz.
   Gedit zazwyczaj wygląda tak:


   Teraz otwórz Edycja -> Preferencje. Zaznacz pole wyboru dla następujących elementów:
   1. Pokazywanie numerów wierszy
   2. Zaznaczanie bieżącego wiersza
   3. Wyróżnianie pasujących nawiasów
Można również zmienić temat w karcie Czcionki i kolory (np. na Kobalt).
   Oto wynik:

   
   Tych kilka wykonanych zmian ułatwi pracę z edytorem gedit.

   Na tym kończy się pierwszy artykuł. Ciekaw jestem, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad programowaniem w Javie, lub w innym języku? Czekam na odpowiedzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz