wtorek, 18 grudnia 2012

Przesyłanie plików między urządzeniami w Ubuntu   Udostępnianie plików między urządzeniami wymaga trochę wiedzy.
   Problem ten przedstawia Chris Jones.
   "Prawdą jest, że istnieją opcje w Chmurze, takie jak Dropbox [Autor pomija Ubuntu One, fundamentalną usługę Canonical - LeM], jakie zalały rynek. Ale wymagają one podłączenia do Internetu o każdej porze i korzystają z przepustowości połączenia internetowego do synchronizacji plików i transferów. Często mogą być one czasochłonne, gdy ma się do czynienia z dużymi plikami i katalogami multimedialnymi. I ze względu na taryfy dostawców internetu może to być kosztowne.
   Dzisiaj pokażę, jak można przesyłać własne pliki między różnymi komputerami i urządzeniami w sieci domowej, a także w internecie. Więc niezależnie od miejsca przebywania i rodzaju dostępu do urządzenia, można mieć pełny dostęp do wszystkich własnych plików w dowolnym czasie.
   Trzeba zainstalować pakiet vsftpd
[Jest on dostępny w Centrum oprogramowania Ubuntu - LeM]. To rzeczywisty demon serwera FTP wymagany do dostępu do innych komputerów."
   Pakiet trzeba skonfigurować, po otworzeniu go z pomocą Terminala komendą:
sudo nano /etc/vsftpd.conf
   Teraz należy dokonać  właściwych ustawień. Należy zapewnić bezpieczeństwo przed próbami połączenia nieuprawnionego poprzez wpisanie w sekcji konfiguracji:
anonymous_enable=NO
   I należy pozwolić na lokalny dostęp do serwera FTP:
local_enable=YES
   Zmiany należy zapisać i zamknąć edytor.
   Teraz ze względu na firewall, aby umożliwić dostęp do serwera FTP, należy wpisać następujące polecenia w terminalu, aktywujące zaporę i otwierające port 21 dla dostępu do serwera FTP:
sudo ufw enable
sudo ufw allow 21
   "FTP jest raczej bezpieczną metodą przesyłania plików pomiędzy różnymi urządzeniami. Niektórzy eksperci ostrzegają przed przesyłaniem haseł w ten sposób. Trzeba być tego świadomym. Dla udostępniania plików w Linuksie zaleca się korzystać z bardzo bezpiecznego protokołu SSH."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz