poniedziałek, 17 grudnia 2012

Gates, Ballmer i ...Shuttleworth   William Henry Gates III (ur. 28 X 1955 r. w  Seatle) i Steven Anthony Ballmer (ur. 24 III 1956 r. w Detroit) to Amerykanie. Mark Shuttleworth (ur. 18 IX 1973 r. w Welkom) to Afrykaner.
   Shuttleworth jest przeciwieństwem Gatesa i Ballmera, należy do innego, młodszego pokolenia i do innej - otwartej - kultury społecznej.   Gates dąży do dochodów poprzez zamknięcie, utajnienie kodu oferowanych przez siebie programów - Shuttleworth przeciwnie, zarabia na otwartym, wolnym oprogramowaniu.
   Gates toczy wojny patentowe i narzuca monopol - Shuttleworth szanując różnorodność, przekonuje do swego przywództwa zachwycającą jakością i funkcjonalnością Ubuntu.
   Dla Gatesa priorytetem jest wymuszanie opłat od użytkowników jego produktów, a jego metodami są przymus i kontrola - Shuttleworth zabiegając o wpłaty, dąży do współpracy zainteresowanych otwartym oprogramowaniem.
   W systemie Gatesa bezpieczeństwo i prywatność są iluzją, a prawdopodobieństwo inwigilacji w Windows jest bliskie pewności (Richard Stallman: "W programach własnościowych często spotyka się szpiegowanie użytkowników, ograniczanie ich możliwości, nieudokumentowane możliwości dostępu do maszyny użytkownika i narzucone aktualizacje.") - podczas gdy Ubuntu, w czystej postaci, jest praktycznie doskonale odporne na włamania i szpiegowanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz