niedziela, 23 czerwca 2013

Tworzenie kopii zapasowej danych w Ubuntu


    Zadaniem użytkownika lub administratora - najsamprzód -  jest ochrona danych przed awariami sprzętu, uszkodzeniami przez oprogramowanie szkodliwe i błędami baz danych. Jeśli nie masz kopii zapasowej danych to tracisz czas i pieniądze!


   "Znam wiele osób, które pracują jako administratorzy IT w dużych przedsiębiorstwach, ale kiedy pytam ich o plany tworzenia kopii zapasowych danych, to mówią, że nic się nie wydarzy z ich danymi, ponieważ sprzęt jest nowy i nie ma szans na klęskę żywiołową. To jest całkowicie błędne i tak tracę szacunek do swoich kolegów. Jeśli administrator IT nie troszczy się o ochronę danych, to czego można oczekiwać od zwykłego użytkownika? Użytkownik Ubuntu powinien wiedzieć, jak wykonać kopię zapasową danych i ochronić ją zaszyfrowaniem przed wścibskimi oczami." - Oltjano.
   Kopia zapasowa (Deja Dup) to program, który pozwala na tworzenie kopii zapasowych danych i jest bardzo łatwy w użyciu. Kopia zapasowa daje możliwość szyfrowania danych i tworzenia kopii zapasowych lokalnie i zdalnie. Jedną z najlepszych funkcji programu jest zdolność do tworzenia kopii zapasowych danych (dziennych lub tygodniowych). To jest bardzo dobra i przydatna opcja oszczędzająca czas i wysiłek.
   Jeśli używasz Ubuntu edycji 11.10 lub nowszej, to program masz zainstalowany i można go odnaleźć w menu Ustawienia systemu... lub wpisać Kopia zapasowa w Panelu wyszukiwania (Dash):

   Przy pierwszym uruchomieniu zobaczysz prosty ekran z dwoma przyciskami - pierwszy przywraca poprzednie kopie zapasowe, a drugi pomaga edytować ustawienia kopii zapasowej:
 
   Jak widać z powyższego obrazu, domyślnym katalogiem z jakiego tworzona jest kopia zapasowa jest katalog domowy. Kosz i Pobrane są ignorowane w kopii zapasowej. Zmian, można dokonać używając przycisków + lub - po przejściu do zakładki Katalogi:
   Następnie można wybrać lokalizację kopii zapasowej - miejsce gdzie pliki zostaną zarchiwizowane - poprzez zakładkę Przechowywanie danych. Domyślnie kopia zapasowa przechowywana jest w Chmurze Ubuntu (Ubuntu One):
 Po dokonaniu wyboru należy wrócić do zakładki Podsumowanie i kliknąć Wykonaj kopię zapasową:
   Program zaoferuje Ci możliwość zabezpieczenia hasłem kopii zapasowej na przypadek kradzieży. Tworzenie kopii zapasowej zazwyczaj wymaga czasu: po zakończeniu, program poinformuje, że archiwizacja została zakończona. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz