środa, 12 czerwca 2013

Porównywanie Linuksa i Windows


   Poniższy tekst jest tłumaczeniem artykułu Oltjano (ambition), informatyka z Politechniki w Tiranie.

   "Zostałem wprowadzony do świata Linuksa dwa lata temu i byłem zdumiony jego wydajnością. Nie wiedziałem zbyt wiele w tym czasie. Trudno było wtedy. To były trudne do rozwiązania problemy w systemie Linux: a to jest bardzo trudne, jeśli nie masz doświadczenia z Linuksem. Po znalezieniu rozwiązania swoich problemów, można się zakochać i uczyć się nowych rzeczy każdego dnia.
   Nigdy nie byłem tak zaciekawiony, aby dowiedzieć się jak to wszystko działa w systemie Windows, jak gdy pracuję z Linuksem. Dlaczego? Ponieważ system operacyjny Windows to wskaż i kliknij. Zbyt łatwe. To tak, jak kiedy goni się dziewczynę, a ciężko się do niej dostać. Potem znowu ją  się goni. Ale jeśli ona jest łatwym celem dla Ciebie, to szybko tracisz zainteresowanie. Surowa rzeczywistość sprawia, że ​​człowiek jest silniejszy. I to samo jest z Linuksem, więcej problemów do rozwiązywania znaczy więcej wiedzy, więcej pracy, więcej poszukiwania i potencjalnie mniej snu! Moją ulubioną dystrybucją Linuksa jest Ubuntu. Do niedawna moja najnowsza dystrybucja nazywała się Puppy Linux. Jest bardzo mała i szybka, ponieważ ładuje wszystko do pamięci RAM systemu.
   To jest czas, aby porównać Linuksa z systemem operacyjnym Windows.


   Zgrywanie bossa

   Użytkownicy systemu Windows grają rolę szefa. Czy wiecie dlaczego? Bo po zalogowaniu się mają uprawnienia administratora cały czas i mogą wprowadzić zmiany do systemu, jakich zwykły użytkownik nie może zrobić, na przykład wyłączyć firewall itp. To sprawia, że ​​są narażeni na malware i trojany, mające za cel wprowadzenie zmian do systemu i szpiegowanie użytkowników. Jak Linux chroni użytkowników? W celu dokonania zmian w Linuksie trzeba uprawnień administratora, uprawnień roota. Za każdym razem, gdy użytkownik próbuje wprowadzić zmiany system operacyjny prosi go o potwierdzenie prawa do administrowania systemem i poświadczenia tego hasłem roota. Wierzę, że jest to jeden z powodów, jakie sprawiają, że Linux jest bardziej bezpieczny niż Windows.

   Społeczność Linuksa

   Użytkownicy systemu Linux bardzo liczni i zawsze gotowi do pomocy nowo przybyłym, którzy zmagają się z problemem, ponieważ mieli te same problemy i wiedzą, jakie to jest beznadziejne uczucie. Zaawansowani użytkownicy Linuksa oferują pomoc za darmo, a najważniejsze jest to, że są chętni do pomocy, gdzie tylko jest to możliwe. Pozdrów przyjaciół z Linuksa i powiedz "Żegnajcie!" fałszywym przyjaciołom z systemu Windows, którzy za niemałe pieniądze oferują pomoc i rozwiązanie Twoich problemów.

   Otwartoźródłowe i wolne (jak wolność)

   Dystrybucje Linuksa są bezpłatne i otwarte, co oznacza, że jeśli chcesz studiować ich kod dla poznania lub do wykorzystania w projektach, możesz to zrobić. Tylko wybrana grupa deweloperów Windows ma szansę, aby zobaczyć kod źródłowy, więc system Windows nie daje okazji. aby dowiedzieć się więcej. Trzeba złamać kod i poznawać jego fragmenty. Wiele osób nie rozumie, jak ważne jest dla oprogramowania otwarcie źródeł i nie rozumie korzyści z tego. Otwarty kod oferuje wielką szansę młodym ludziom z wielkimi marzeniami o świecie IT. Badanie kodu innych narzędzi i rozumienie, jak działają, jest kluczem do tworzenia lepszych programów. System operacyjny Windows nie jest otwarty, a kosztuje dużo pieniędzy. Wiele osób nie może sobie na to pozwolić. Po zakupie licencji systemu Windows, musisz kupić oprogramowanie i będziesz płacił jeszcze dużo pieniędzy za jego aktualizację. Potrzebujesz programów antywirusowych? Zapłać! Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i czuć się bezpiecznie, przejdź na Linuksa. Ponieważ zrobiłem to, czuję się lepiej i bardziej oświecony. Open-source jest magicznym kluczem, aby otworzyć Twój umysł na nowe pomysły i tworzy nowe możliwości, aby pracować z ludźmi na całym świecie i im dorównywać. Linux wyzwala!

   Licencjonowanie

    Większość oprogramowania Linuksa jest wydana na licencji GPL lub innej licencji FOSS co oznacza, że ​​można zmodyfikować oprogramowanie, podzielić się nim lub sprzedać. Możesz pobrać dystrybucję Linuksa, jaka jest wydana na licencji GPL i zainstalować ją na ilu maszynach chcesz, i na maszynach Twoich przyjaciół, ale nie można tego zrobić z systemem operacyjnym Windows. Nie można zainstalować tej samej kopii systemu Windows na różnych maszynach. Nie stwierdzam, że nie jest to możliwe, bo to licencja nie pozwala na to zgodnie z prawem. Oni - [Gates, Balmer & władze USA - LeM] - w istocie są właścicielem komputera i Ciebie.

   Pozbawienie prywatności

   Większość dystrybucji Linuksa ma otwarte źródła, więc jest łatwe do sprawdzenia, co zainstalowane oprogramowanie robi z systemem operacyjnym. Nie można tego sprawdzić w systemie operacyjnym Windows, chyba że masz dostęp do kodu źródłowego. Czy oprogramowanie Windows komunikuje się z serwerem FTP? Czy wysyła logi do internetu? Czy to szczur? Czy są nagrywane widoki ekranu lub z Twojej kamery? Czy są czytane Twoje wiadomości e-mail? Być może. Tego nigdy nie wiesz. Na razie wiemy, że jest to możliwe. I to jest również możliwe w dystrybucjach Linuksa, ale fakt, że mają otwarte źródła czyni trudniejszym dla twórców szkodliwego oprogramowania ukrycie ich knowań.

   Instalacja oprogramowania

   Ludzie o Linuksie myślą, że jedynym sposobem, aby zainstalować oprogramowanie w systemie Linux jest użycie wiersza polecenia, ale nie jest to prawdą. Dystrybucje Linuksa dostarczają pakiety i menedżery oprogramowania, jakie pomagają użytkownikom znaleźć i zainstalować pożądane aplikacje. To sprawia, że bardzo łatwo utrzymać oprogramowanie malware z dala od komputera z Linuksem. Wielu użytkowników Windows OS surfuje po internecie i stara się znaleźć bezpłatną wersję swojego ulubionego oprogramowania, ponieważ nie może sobie pozwolić, aby za to zapłacić, co i tak kończy się zakażeniem przez trojany i spyware. To nie zdarza się w Linuksie, ponieważ większość oprogramowania jest darmowa, open-source i dostępna w menedżerach oprogramowania. Menedżer oprogramowania zawiera informacje na temat oprogramowania, które chcesz zainstalować, jak i jego kosztów, wersji i wszystkich innych istotnych szczegółów. Nigdy nie widziałem takiego zarządzania oprogramowaniem w systemie operacyjnym Windows.

   Sterowniki drukarek

   Obsługa sterownika jest dużym problem na systemie Linux i myślę, że to jeden z głównych problemów, że Linux nie jest tak bardzo popularny. Jestem maniakiem i kocham Linuksa, ale nie można być ślepym na fakty. System operacyjny Windows jest wszędzie: w szkołach, samorządach, firmach i tak dalej. Mam drukarki Epson AcuLaser i po prostu nie ma sterowników dla Linuksa, więc zainstalowałem Windows 7 na moim komputerze tylko do korzystania z drukarki. Próbowałem, ale trudno znaleźć sterowniki dla Linuksa, dla mojej drukarki i to jest ból. Linux obsługuje drukarki, ale nie tak dużo jak Windows. W odniesieniu do deweloperów Linuksa, to nie jest ich wina. To jest sprawą producentów, że drukarki dostarczane są z jedynie ze sterownikami dla systemu Windows. Jestem użytkownikiem Linuksa, który cierpi z powodu słabej obsługi drukarek i to główny powód, dlaczego mam Windows 7 na pulpicie, ponieważ nie ma linuksowych sterowników dla mojej drukarki Epson.

   Wsparcie sprzętu i gry

   Więcej dostawców sprzętu daje sterowniki do systemu operacyjnego Windows, niż dla Linuksa, więc więcej sprzętu wydaje się działać w systemie operacyjnym Windows. W tej chwili Windows ma więcej gier niż Linux i to jest powód, dla którego gracze polegają na systemie operacyjnym Windows. Teraz Linux ma więcej wydawanych gier w systemie Indie. I Valve stale powieksza liczbę gier przeznaczonych dla Linuksa. Myślę, że w najbliższych latach, Linux będzie ważną platformą dla świata gier.

   Świat przedsiębiorczości i handlu

   Linux bije system operacyjny Windows na serwerach. Nie ma wątpliwości. Używałem Linuksa od dwóch lat i nigdy nie widziałem awarii. Linux oferuje stabilność i jest najlepszym rozwiązaniem na serwera firmy. Serwery Windows mają dużo awarii i są one ryzykiem dla biznesu, zwłaszcza dla firm internetowych. Co zrobić, jeśli serwer zawodzi, gdy klient odwiedza stronę sprzedawcy w internecie? Biznes traci pieniądze, to jest to, co się dzieje!

   Innym powodem, dlaczego Linux jest bardziej używany niż system operacyjny Windows na serwerach jest to, że jest bardziej bezpieczny. Linux jest szybszy i wiele procesów działa gładko i bez błędów. Linux oferuje stabilność, bezpieczeństwo i oszczędność czasu dla przedsiębiorstw.


   Wnioski

   Wszystkie systemy operacyjne mają swoje wady. A Linux nie jest wyjątkiem, i też nie jest doskonały. Ale jeśli porównać dwie technologie, jak powyżej, wkrótce zauważysz, jaki system operacyjny jest bardziej zaawansowanym systemem. Linux jest dobry i na desktop, i można pogratulować jego dominacji w sektorze serwerów."
Open-Source and Free (… as in Freedom)
Open-Source and Free (… as in Freedom)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz