sobota, 22 czerwca 2013

Ten wspaniały Terminal Ubuntu: youtube-dl


   Najsampierw trzeba poznać katalogi i poćwiczyć komendy Terminala (na początek wystarczą ls i cd). Później wszystko jest już  bardzo proste. Także pobieranie filmów.   Program youtube-dl (dl - jak download, po polsku: pobierz) znajduje się w Centrum oprogramowania Ubuntu:

   "Youtube-dl jest niewielkim programem wiersza poleceń, umożliwiającym pobieranie filmów z YouTube.com i innych stron, które nie udostępniają bezpośrednich odsyłaczy do prezentowanych filmów.
   Program pozwala m.in. na wybór wersji pobieranego filmu (jeśli strona udostępnia materiał filmowy o różnej jakości). Może również automatycznie określić i załadować materiał filmowy w lepszej (lub gorszej) jakości. Ponadto obsługuje pobieranie całej listy odtwarzania lub wszystkich filmów danego użytkownika.
   Aktualnie obsługiwane strony to: CollegeHumor, Comedy Central, Dailymotion, Facebook, Metacafe, MyVideo, Photobucket, The Escapist, Vimeo, Yahoo!, YouTube, blip.tv, depositfiles.com, video.google.com, xvideos, Soundcloud, InfoQ, Mixcloud, OpenClassRoom."

   Autorem programu jest Ricardo Garcia Gonzalez.
   Urzekająca jest prostota użycia tego programu; uruchomiony z uprawnieniami administatora wymaga tylko podania adresu pod jakim znajduje się film (pobierany plik zapisywany jest w bieżącym katalogu):


    Informacje Terminala po wykonaniu polecenia:   A oto wynik pobrania (New San Antonio Rose śpiewane przez Tommy Duncana z towarzyszeniem The Texas Playboys i McKinney Sisters. Dyryguje Bob Wills. Film z listopada 1940 roku):


   Komenda man youtube-dl wyświetla w Terminalu instrukcję programu.

    Dodanie opcji -o "%(title)s" spowoduje, że film zapisany zostanie jako tytuł (tutaj: San Antonio Rose by Bob Wills):
 
   Dodanie opcji --extract-audio spowoduje wyciągnięcie ścieżki dźwiękowej z pobranego pliku i zapisanie do pliku .aac (wymaga zainstalowania w systemie ffmpeg):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz