niedziela, 13 stycznia 2013

Hugin. Tworzenie zdjęć panoramicznych w Ubuntu


   Claude Picot przedstawia Hugin -najnowszą wersję programu do tworzenia zdjęć panoramicznych w Windows, OS X i Linuksie (w tym w Ubuntu). Twórcą Hugina jest Hubert Figuiere


   "Hugin - należący do wolnego oprogramowania - jest dostępny dla systemów Windows i Linux. Pozwala na  stworzenie 360-stopniowej panoramy z kilku zdjęć. Właściwie jest to powłoka graficzna dla programu Panorama Tools. Hugina można użyć, aby przekształcić dowolną liczbę zdjęć w obraz panoramiczny.
   Program jest prosty w użyciu, wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami.
   Automatyzacja pracy w programie daje bardzo zadowalające wyniki w dopasowaniu obrazów przez korygowanie perspektywy, deformacji i połączeń.

   Hugin umożliwia podgląd widoku przed eksportem, pozwalając ocenić czy spełniony jest oczekiwany rezultat, czy nie.
   Także jasność jest automatycznie dostosowywana dla uzyskania jednolitego rezultatu, więc jest niezauważalne, że na obraz składa się wiele zdjęć.
   Aby przetestować Hugin 2012.0.0, zestawiłem trzy zdjęcia zrobione przed moimi drzwiami, uruchomiłem Hugina i zaufałem tej aplikacji, nie zmieniając jakichkolwiek ustawień. Wynik wydaje się dość jednoznaczny.   Doświadczony użytkownik może łatwo tworzyć dodatkowe punkty kontrolne, aby uzyskać najlepsze zdjęcia.
   W Centrum oprogramowania Ubuntu znajduje się Hugin w wersji 2011.4.0. 
   Jeśli chcesz korzystać z najnowszej wersji - 2012.0.0 - z integracją biblioteki lensfun (korekcja obiektywu), winieneś pamiętać, że nie jest jeszcze ona dostępna w oficjalnych repozytoriach Ubuntu, więc jej instalacja jest możliwa ze zbiorów Launchpad."
   Instalacja najnowszej wersji programu Hugin, o ile jest to świadomy wybór doświadczonego użytkownika Ubuntu, będącego znawcą Linuksa, chociaż jest naruszeniem standardów bezpieczeństwa Canonical, jest dopuszczalna dla celów badawczych, doświadczalnych i szkoleniowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz