niedziela, 19 maja 2013

Pliki w Linuksie (Ubuntu)


   Artykuł Oltjano o plikach w Linuksie może być przydatny nie tylko dla początkujących.
   Czy wiesz, że w Uniksie i Linuksie nie używa się rozszerzenia nazwy pliku? Co to jest rozszerzenie nazwy pliku?
 
   Rozszerzenie .txt, mówi nam, że jest to plik TXT a rozszerzenie .pdf, że jest to plik PDF. Postępując zgodnie z tą logiką, można zrozumieć, że rozszerzenie nazwy pliku jest przyrostkiem, który zostaje dodany do nazwy pliku po kropce. Linux nie dba o rozszerzenia

   A więc jak w Linuksie rozpoznaje się pliki? W pobliżu początku pliku kilka bajtów określa typ pliku i ta liczba bajtów nazywa się Magic Number (liczbą magiczną). Liczba magiczna jest używana Linuksie, aby zidentyfikować typ pliku.

   W katalogu home istnieją ukryte pliki.

   Pliki, jakie są ukryte, zawierają informacje o konfiguracji i dlatego są ukryte, ponieważ nie należy ich zmieniać, chyba że jest się zaawansowanym użytkownikiem i bardzo dobrze zna środowiska Uniksa. Pliki ukryte zaczynają się od kropki (.) I nie są wyświetlane, gdy polecenie ls jest wykonywane.

 

    Można wyświetlić listę ukrytych plików za pomocą polecenia ls -a.

 
   Możesz wyświetlić ukryte pliki wybierając skrót klawiaturowy (CTRL + H) podczas przeglądania plików za pomocą menedżera plików Nautilus.


   Polecenia Linuksa i nazwy plików pisze się małymi literami.

   Polecenia Linuksa podaje się małymi literami. Polecenie ls, które jest używane do wyświetlania listy plików w katalogu bieżącym nie jest tożsame z LS. To samo z plikami; nazwa plik1 różni się od Plik1. Bądź ostrożny, ponieważ te nazwy odnoszą się do różnych plików. Teraz, gdy wiesz o ukrytych plikach, rozszerzeniach plików, i że polecenia Linuksa i nazwy plików są pisane małymi literami jest czas, aby podzielić się tą wiedzą ze swoimi przyjaciółmi. Zadaj sobie pytanie: "Czy oni to wiedzą?" 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz