poniedziałek, 6 maja 2013

Chmura w Ubuntu 13.04


Dave (Daviey) Walker o zmianach w Chmurze (Cloud Area) Ubuntu 13.04.

   Juju (narzędzie Chmury) jest obecnie w bardzo ekscytującej fazie rozwoju. Zawiera zarówno oryginalne wersje, oparte na Pythonie i "Juju-core" - jakie są wykonywane na dotychczasowych zasadach, opartych na doświadczeniach z oryginałem. Interesującą cechą "juju-core" jest to, że jest napisany w języku Go. Przypuszczam, że jest to pierwsza edycja Ubuntu, jaka zawiera aplikację Go.
   Ubuntu 13.04 obejmuje OpenStack w wersji Grizzly. Projekty zawarte w tym wydaniu to Nova, Glance, Swift, Keystone, Horizon, Cinder i Quantum. Ceilometer jest również w Ubuntu 13.04. Grizzly jest również dostępny w wersji 12.04 LTS, poprzez Ubuntu Cloud Archive. Znaczne wzbogacenie Charms Juju dla OpenStack w tej wersji, to także wdrażanie w konfiguracji wysokiej dostępności, jak wykazano podczas szczytu OpenStack w Portland. Osiągnięto to dzięki wspaniałej pracy w Landscape.
   MAAS, Metal-as-a-Service, miał okres  dopracowywania w oparciu o zmiany w poprzednich wersjach. Uwzględniono w nim  edycję 1.3, która jest najbardziej znana z "szybkiej ścieżki" pracy instalatora, co znacznie skraca czas instalacji dla nowych węzłów poprzez ponowne wykorzystanie obrazów Chmury Ubuntu jako medium instalacyjnego - zamiast selekcji pakietów. Jest napędzany z cloud-init, co oznacza, że ​​oferuje rozszerzoną elastyczność.
   Simple Streams to nowy mechanizm JSON dla Chmury Ubuntu. Format danych jest nazywany "simple streams", i można go znaleźć w http://cloud-images.ubuntu.com/releases/streams/. Jest przykładowa próbka zawarte w pakiecie "simplestreams". Próbka może być wykorzystywana do używania w Chmurze lub lokalnego pobierania zsynchronizowanego z tym, co jest dostępne z Ubuntu. To będzie ekscytujące widzieć, jak ludzie korzystają z tych danych. 
   Ceph 0.56.4 to to popularna dystrybucja platformy składowania włączona do Ubuntu 13.04. Ta wersja jest zintegrowana z OpenStack Keystone zawierającym RADOS Gateway i Swiftd i może być wdrożona przy użyciu Juju Charms.
   MongoDB, popularna baza danych nosql, została zaktualizowana do wersji 2.2.4. W tym wydaniu ma włączoną obsługę SSL dla bezpiecznego użytkowania (przede wszystkim dla wsparcia Juju 2,0). Wsparcie MongoDB dla architektury ARM zostało udoskonalone. Jest przewidziany oficjalny backport dla wydań Ubuntu 12.04 i 12.10.
   OpenvSwitch - w ostatniej stabilnej wersji 1.9.0 - ma pełne wsparcie dla jądra Linuksa 3.8. Jest to szczególny obszar zainteresowania ze względu na popularność w OpenStack Quantum, jako komponentu "Network as a Service". Czekałem na to wydanie, aby uzyskać więcej możliwości SDN (Software Defined Networking), niż poprzednio.
   VMware ogłosiło w zeszłym tygodniu, że współpracuje z Canonical w VMwarevSphere, aby w sposób trwały obsługiwać obliczenia OpenStack Nova w infrastrukturze Chmury Ubuntu. To jest bardzo ekscytujące, bo wiemy, że wielu użytkowników korporacyjnych prosiło o to. 
   Cykl wsparcia: normalnie edycje Ubuntu LTS (z długim okresem wsparcia) są obsługiwane przez 5 lat, a wersje okresowe obsługiwane przez 18 miesięcy. Postanowiono ten ostatni cykl zmniejszyć do 9 miesięcy, aby skupić siły na edycjach LTS  i poprawić jakość wersji rozwojowych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz