piątek, 10 maja 2013

Hymn o Ubuntu. Stephane Hamel

   Ja, Stephane Hamel, dorastałem z systemem operacyjnym firmy Microsoft. Używałem MS-DOS 5.0, Win 3.1, Windows 95 i 98, Millenium Edition, NT 4.0, 2000 i XP. Tutaj się zatrzymałem.     Po ponad dekadzie Windows poznałem Ubuntu, spróbowałem i teraz nie mam powodu, aby używać systemu Microsoftu. Oto kilka powodów, dlaczego należy używać Ubuntu.

   Wymagania
   Myślę, że to całkiem śmieszne wymagać co najmniej 1 GB pamięci RAM, dedykowanej karty graficznej (Aero), dodatkowych dysków USB (ReadyBoast), aby być w stanie uruchomić system operacyjny Windows. Ubuntu po prostu działa szybciej i nie wymaga zbyt wiele sprzętu, aby to zrobić - to jest to piękno Linuksa.


   Oprogramowanie systemowe
   Zestaw aplikacji systemu Windows jest dość ubogi tuż po świeżej instalacji. Otrzymasz kalkulator, notatnik i inne archaiczne resztki oprogramowania opracowane w 1995 roku, gdy system Windows 95 został wydany. Ubuntu instaluje się z LibreOffice, Gimp (edytor zdjęć), GAIM (komunikator) oraz RhythymBox (organizator muzyki), żeby wymienić tylko kilka.


   Centrum oprogramowania Ubuntu
   Kiedy trzeba instalować oprogramowanie, mogę sprawdzić, co chcę w firmowym repozytorium Ubuntu. Łatwo mogę zainstalować lub usunąć programy. Nie tylko one, ale całe moje oprogramowanie daje się  automatycznie aktualizować, ponieważ Ubuntu (i Linuks w ogólności) używa systemu pakietów. W systemie Windows, instalacja, usuwanie i aktualizacja programów jest bolesnym i długotrwałym procesem. Cenne jest, że polecane przez Canonical oprogramowanie zostało przetestowane przez Wspólnotę, aby nie zepsuć systemu. Nie masz takiej gwarancji w systemie Windows podczas pobierania plików wykonywalnych z dowolnego miejsca w sieci.


   Bezpieczeństwo
   I nie trzeba się martwić o wirusy lub spyware. Tak, to brzmi jak coś od fanboya firmy Apple, jednak jest prawdziwe. Linux jest pochodną systemu UNIX, który został zbudowany na fundamencie solidności i bezpieczeństwa. I nie trzeba szczegółów, dla jakich Ubuntu jest bardziej bezpieczne, chyba że chcesz wykładu o systemach operacyjnych - wystarczy wiedzieć, że nie ma konieczności uruchamiania dodatkowego oprogramowania skanującego, spowalniającego procesy, dając Ubuntu lepszą wydajność.

   Windows 7 jest bardziej bezpieczne niż inne systemy Windows kiedykolwiek. Czy bardziej niż Vista? Jasne. Czy bardziej niż XP? Nie tak bardzo. Czy to Windows 7 nadal jest podatne na nieskończoną gamę szkodliwych programów i ma problemy z bezpieczeństwem internetu? Tak - tak, to jest.
   Jestem w stanie utrzymać bezpieczeństwo Windows PC. I uruchomić własne komputery i serwery Windows i pomóc przyjaciołom. Mimo, że jestem dobry w komputerach, na pewno ktoś, kto jest dość inteligentny może zaszkodzić mojemu systemowi. Ale jestem leniwy: Nie chcę, aby zawsze trzymać oko na zagrożenia systemu Windows, nie chcę się martwić podczas robienia zakupów on-line, i nie chcę, aby być ostrożnym, unikać klikniecia na złośliwym załączniku e-maila. Z Linuksem, mogę być leniwy i bezpieczny.


   Terminal
  Użyj terminala domyślnego w Ubuntu przez pięć minut, a zobaczysz, jak potężne jest to narzedzie. W Bashu można pisać skrypty rozszerzajace funkcjonalność Ubuntu i czyniące życie łatwiejszym.


   Restart komputera - część 1
   Ubuntu prawie nigdy nie wymaga ponownego uruchomienia komputera, ale w przypadku, gdy jest potrzebny restart to zwykle nie jądra systemu, ale menedżera okien. W Ubuntu można ponownie uruchomić menedżer okien bez konieczności ponownego uruchamiania całego urządzenia, naciskając klawisze CTRL + ALT + Backspace. To króciutki trzysekundowy proces. Co się dzieje, gdy na ekranie jest zamrożony Windows? Trzeba ponownie uruchomić system Windows.


   Restart komputera - część 2 
   Aktualizacje są dobre, aby załatać dziury w oprogramowaniu i dokonać poprawy płynności. To wymaga ponownego uruchomienia komputera, gdy trzeba dokonać aktualizacji w Windows. W Ubuntu można odbierać tysiące aktualizacji bez konieczności ponownego uruchamiania komputera, w rzeczywistości można nawet pobrać nowe jądro i nadal działać na poprzednim.

   Sześciomiesięczny cykl wydawniczy
   Ubuntu co 6 miesięcy ma ulepszaną funkcjonalność. Byłem bardzo rozczarowany, że czekaliśmy 5 lat na Vistę, aby zobaczyć, że jest to tylko pogorszona wersja XP.

   
   Unikanie piractwa
   W Ubuntu nie ma problemów z piractwem. Jest niekosztowne, jest dołączone oprogramowanie. Nawet jeśli nie jesteś piratem Windows, to wciąż czujesz ulgę od firmy Microsoft, ponieważ nie jesteś zmuszony ściągać spyware, takiego jak Microsoft Genuine Advantage, które sprawdza, czy oprogramowanie jest legalne. Nawet jeśli jesteś dobrym człowiekiem unikasz płacenia ponad 200 dolarów za system operacyjny z spyware instalowanym domyślnie.


   Wolność wyboru
   Ubuntu Linux to filozofia wolności. Mam wybór jakiego menedżera okien chcę użyć, mogę dopasować każdą część mojego systemu operacyjnego, aby wyglądał tak, jak chcę. Ubuntu jest odbiciem mnie. W Windows masz jeden interfejs, nie ma miejsca na indywidualność.


   Społeczność
   Zasadą Ubuntu jest ludzkość dla innych. Społeczność Ubuntu może mi pomóc odpowiedzieć na wszelkie pytania w ciągu jednego dnia. Ów bardzo szybki czas reakcji i ilość wiedzy na forum, wiki i blogosfera zdumiewające. I dowiadujemy się więcej i więcej każdego dnia. To prawda, istnieje wiele grup Windows pomagających w internecie, ale nie jest to tak dobrze zorganizowane jak zespoły Ubuntu.


   Taniość
   Ubuntu jest również tanie. Można używać starszych komputerów, dopóki się nie rozpadną. Mam Ubuntu 9.10: działa świetnie na 1.4GHz Pentium IV HP z 512MB RAM - maszyna z 2000 roku. Nie mogłem zmusić Windows 7 (Home, Premium lub powyżej) do pracy na tym sprzęcie.
 Ale zapomnij o sprzęcie: porozmawiajmy o cenach aktualizacji. Możesz pobrać Windows 7 teraz dość tanio. Na przykład, Windows 7 Home Premium za 119,99 dolarów jako uaktualnienie, ale można zrobić czystą instalację w tej samej cenie. W niektórych sklepach, można łatwo uzyskać wersję systemu Windows 7 za około 50 dolarów. Porównaj to do Ubuntu, gdzie cena jest ... eh ... zero.


   Zgodność sprzętu
   Jest trwałym urojeniem, że Linux obsługuje tylko ograniczony zestaw peryferiów. Nieprawda. Ubuntu Linux wspiera prawie każdy sprzęt. Oczywiście, istnieje kilka elementów, zwłaszcza karty graficzne i chipsety, które mogą wymagać, aby pobrać sterownik, aby w pełni wykorzystać swoją grafikę.
   Jak wypada porównanie Windows 7 i Ubuntu? Mimo, że Microsoft zrobił wiele z obsługą sprzętu w systemem Windows, to nadal ma luki w zakresie wspierania zwyczajnych urządzeń.
   Na przykład, ma już niesławny problemem synchronizacji iPhone, i niektórych high-endowych płyt głównych wykorzystujących chipset Intel P55 Express. Albo
, w co uważam trudno uwierzyć, ale to prawda: wiele drukarek HP nadal nie ma sterowników Windows 7. Jak to może być! Ostatni raz sprawdzałem z IDC, HP nadal miał 54% rynku amerykańskiego drukarek. Niesamowite. Po prostu niesamowite.

   
   Aplikacje
   Wiadomo, że system Windows ma przewagę oprogramowania, ponieważ ma więcej dopracowanych aplikacji niż Linux. Ale jak wielu z nich używacie? Oczywiście, jeśli używasz tylko Adobe Photoshop, to nie będziesz chciał uruchomić Linuksa.
   Ale nie widzę żadnego powodu, aby faworyzować Windows. Ubuntu Linux ma bezpłatny pakiet biurowy LibreOffice. Jeśli chcesz pakiet biurowy dla systemu Windows 7, będziesz płacić za to dodatkowo. Chcesz program e-mail? Outlook Express nie należy już do Windows. Ubuntu ma Evolution, najlepszego klienta e-mail i pracy grupowej na planecie, o ile mi wiadomo. Należy wykonać kopię zapasową systemu? Zawsze można to zrobić, ale tylko Ubuntu ma usługę Ubuntu One, z 5 GB pamięci.
   Chcesz programu, w jaki system operacyjny jest niewyposażony? Łatwe. Użyj Ubuntu Software Center, firmowego sklepu aplikacji Ubuntu. I umieść nazwę sklep w cudzysłowie, ponieważ prawie wszystko jest za darmo. W systemie Windows, znasz zasady. Przejdź do lokalnego sklepu, dostępnego na Download.com i Tucows, itd. itp. Tylko pamiętaj, aby mieć kartę kredytową gotową, ponieważ sporo oprogramowania systemu Windows nie jest open source i free.


   Nie spodziewam się naprawdę przekonać żadnych fanów systemu Windows. Ale mam nadzieję, choć trochę dać im do myślenia. Daj Ubuntu szansę. Istnieje wiele prostych sposobów do wypróbowania Linuksa, nie zmieniając niczego na komputerze z systemem Windows. Ubuntu Desktop Linux lub inny zrobi wszystko, co chcesz zrobić na komputerze z wieloma kłopotami mniej i za mniejsze pieniądze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz