niedziela, 12 maja 2013

Monitoring z użyciem Terminala Ubuntu: acct   Acct to narzędzie GNU Accounting Utilities do badania logowań i procesów w systemie. Program rozwijaCiaran O'Riordan, Manuel A. Fernandez Montecelo, Tim Schmielau i Markus Gothe.
  Senthilkumar:

   Jeśli chcesz wiedzieć, kto ma dostęp do Twoich danych, jakie polecenia były wydane, jak długi był dostęp do nich i ile zasobów systemowych one zużywają, to psacct lub acct są narzędziami, jakie winieneś mieć. Już omówiliśmy kilka tematów dotyczących narzędzi do monitorowania, takich jak Nagios i Cacti.
   Zarówno psacct i acct podobnymi narzędziami; podczas gdy psacct jest dostępny dla systemów opartych na RPM, to acct jest dostępny dla systemów opartych na DEB.
   Aby zainstalować acct w systemie z plikami DEB, wprowadź następujące polecenie:

apt-get install acct
[Program acct można zainstalować poprzez Centrum oprogramowania Ubuntu, gdzie się znajduje w zasobach kanonicznych - LeM.]

   Zobaczmy kilka przykładów korzystania z narzędzi psacct lub acct.
 
Wyświetlanie łącznej statystyki czasu połączenia użytkowników
   Komenda ac pokaże całkowity czas połączenia użytkowników w godzinach:


Wyświetlanie dobowych statystyk użytkownika
   Następujące polecenie pokaże dobowe statystyki użytkownika w godzinach:


Wyświetlanie łącznej statystyki logowania każdego użytkownika
   Następujące polecenie pokaże całkowity czas logowania każdego użytkownika w godzinach:Wyświetlanie statystyki indywidualnego użytkownika
   Następujące polecenie pokaże całkowity czas logowania danego użytkownika o nazwie sk w godzinach:Wyświetlanie działalności wszystkich użytkowników
   Komenda sa służy do wyświetlania wszystkich poleceń wykonywanych przez użytkowników:


Drukowanie indywidualnej aktywności użytkowników
   Następujące polecenie pokaże działania użytkownika root:


Wyświetlenie liczby procesów
   Następujące polecenie pokaże całkowitą liczbę procesów i czas pracy procesora w minutach. Jeśli widzisz wzrost tych liczb, poszukaj w systemie, aby dowiedzieć się, co się dzieje:


Wyświetlanie rodzaju procentowo
   Następujące polecenie pokaże najwyższy procent użytkowników:


Lista ostatnio wykonanych poleceń
   Komenda lastcomm pokaże listę ostatnich poleceń wykonywanych przez użytkowników:   Aby wyświetlić listę ostatnich poleceń wykonywanych przez danego użytkownika - tutaj o nazwie sk - dodaj w poleceniu jego nazwę:


Wyszukiwanie logów konkretnego polecenia
   Następująca komenda pokaże szczegółowe użycie konkretnego polecenia - tutaj ac -  przez użytkowników: To tyle. Szczęśliwego monitoringu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz