poniedziałek, 13 sierpnia 2012

XBMC: telewizja i inne media w Ubuntu

   Od wydania 12.04 Ubuntu ma szansę na znakomity, w pełni funkcjonalny program do odtwarzania multimediów: do Centrum Oprogramowania Ubuntu został dodany XBMC (wersja 11; Eden) - odtwarzacz mediów na licencji GNU GPL rozwijany przez XBMC Foundation.   Ten dojrzały, wciąż rozwijany, program był początkowo pomyślany jako otwarty system operacyjny na konsolę XBox i stąd jego nazwa. Pierwsza wersja XBMC została przedstawiona 29 czerwca 2004 roku.
   Program jest spolszczony, ale język polski po pierwszym uruchomieniu trzeba skonfigurować w menu programu samodzielnie (opcje: System-Settings-Language). Konfigurację programu po polsku wyczerpująco przedstawia Robert Skubij.
   W konfiguracji programu można wykorzystywać wtyczki (add-ons) z oficjalnego Repozytorium wtyczek XBMC. Zasadniczo należy unikać wszelkich innych wtyczek, również miłośników XBMC.
   Do sterowania programem można używać pilota: może nim być telefon z Androidem, po zainstalowaniu programu XBMC Remote pobranego z Android Market. Instrukcja przekształcenia telefonu w pilota jest przedstawiona na jednej ze stron Wiki XBMC. Instrukcja jest przedstawiona po polsku na stronie XBMC - Fanclub Polska. Użycie telefonu komórkowego do sterowania XBMC przedstawia także Jerzy Piechowiak.

   Praca nad rozwojem XBMC może być bardzo korzystna dla Canonical: XBMC jest wielką szansą dla Ubuntu.      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz