środa, 22 sierpnia 2012

Optymalizacja Panelu Ubuntu 12.04 - ikonka Menu zasilania

   Standardowo - po instalacji Ubuntu 12.04 - na Panelu powiadamiania w Obszarze Poleceń (Tray'u) widoczna jest ikonka zasilania. Spełnia ona tam ważną funkcję informacyjną wyłącznie, gdy komputer pracuje na zasilaniu akumulatorowym, przy odłączonym zasilaniu sieciowym (lub jego braku). Normalnie więc marnotrawi cenne - ograniczone - miejsce na Panelu... i stanowi szum informacyjny. W Ubuntu 12.04 można łatwo skonfigurować Panel, tak aby ikonka zasilania ukazywała się tylko, gdy laptop (netbook, tablet) pobiera energię z akumulatora. Można to zrobić na parę sposobów.
   Najprościej jest kliknąć na ikonkę zasilania (symbol baterii) i z menu wybrać Ustawienia zasilania; opcję Wyświetlanie czasu na pasku poleceń należy pozostawić bez zmian, jako zaznaczoną.
   W okienku Wyświetlanie stanu akumulatora na pasku poleceń, należy wybrać opcję Podczas ładowania lub używania akumulatora: ikonka zasilania zniknie natychmiast.
   Drugi sposób to kliknięcie ikonki System (obrazek wyłącznika lub komputera) i wybór opcji: Ustawienia systemu... > Zasilanie; uzyska się ten sam efekt co przy poprzedniej metodzie. Drugim sposobem łatwo i szybko możemy przywrócić ikonkę zasilania na Panel, o ile uznamy to za celowe.
   Uważam, że domyślna konfiguracja Ubuntu winna pokazywać ikonkę zasilania na Panelu tylko, gdy akumulator pracuje.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz