niedziela, 11 listopada 2012

Lis w kurniku: Kaspersky

   Ubuntu potężniejące już nie z roku na rok, nie z miesiąca na miesiąc a z dnia na dzień, sławne przyjaznością dla zwykłych użytkowników i bezpieczeństwem dla programistów, ma również wrogów, próbujących różnych sposobów na jego penetrację.
   Raz po raz anonimowy uczony - w tym przypadku lucas_ - czasem powołując się na innego tajemniczego odkrywcę ("Podziękowania dla użytkownika "rrh", który podzielił się informacją o Kaspersky Rescue Disk") ogłasza kolejnego sprzedawcę zamkniętego oprogramowania bohaterem i dobroczyńcą świata wolnego oprogramowania: "Kaspersky Rescue Disk czyli jak Linux z KDE ratuje Windowsa".
   Ofiarą "dobroczyńcy" można zostać bardzo łatwo, na przykład za pośrednictwem idg.pl:
   "AVG Anti-Virus (Ubuntu, Debian) 7.5.51
   Kategoria: Skanery 
   Darmowa (dla użytkowników prywatnych) wersja zaawansowanego programu antywirusowego. Umożliwia kompleksowe zabezpieczenie lokalnego komputera dzięki skanerowi pracującemu w czasie rzeczywistym, skanerowi poczty elektronicznej oraz skanowaniu na żądanie i zgodnie z harmonogramem."
   Anonimowym uczonym i filantropom nie należy nawet mówić: "A my już panom dziękujemy!" Oferty te należy omijać szerokim łukiem. Bardzo szerokim łukiem. Bóg tylko wie - poza namolnymi darczyńcami - co kryje się w tych "antywirusach". Kontakt z anonimowymi uczonymi i filantropami to wpuszczanie lisa do kurnika.
   Ta nieproszona i zbyteczna oferta ofiarodawców złudzeń bezpieczeństwa - obliczona na niedoświadczonych użytkowników Ubuntu - bywa zresztą bardzo niechlujnie wykonywana:
   Tomek Bryja: "Wydana wczoraj aktualizacja sygnatur wirusów dla popularnego programu antywirusowego AVG powoduje identyfikację systemowego pliku user32.dll jako malware. Jest to krytyczna biblioteka systemu i usunięcie jej powoduje destabilizację systemu.
   Na stronach wsparcia technicznego AVG pojawił się dokument o identyfikatorze 1574, który z rozbrajającą wręcz szczerością opisuje ten poważny problem i sugeruje ograniczenie jego występowania wyłącznie do systemów Windows XP."
   Michał Majchrzycki: "Dzisiejsza aktualizacja programu AVG Anti-Virus Free Edition była wadliwa - na skutek błędu aplikacja blokowała niektóre strony internetowe. Zespół AVG jeszcze tego samego dnia naprawił problem."
   Tavis Ormandy: "W Sophos Antivirus 8.0.6 działa exploit na Mac, jednak mechanizm tego exploita łatwo przenieść do Windows i Linuksa, ze względu na wiele krytycznych wad opisanych przeze mnie."
   Dobre i bezpieczne oprogramowanie dla Ubuntu jest autoryzowane przez Canonical: nie pochodzi z niepewnych źródeł. Oprogramowanie należy zasadniczo instalować wyłącznie z Centrum oprogramowania Ubuntu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz