czwartek, 27 września 2012

Bezpieczeństwo w przeglądarce Chrome: rozszerzenia

   Od opublikowania wersji 4.0 przeglądarki Chrome, jej bardziej zaawansowani użytkownicy mogą korzystać z systemu rozszerzeń. To nieduże programy, które powiększają funkcjonalność przeglądarki.
   Rozszerzenia instaluje się wybierając kolejno: Ustawienia Chromium (ikonka klucza w prawym górnym narożniku) > Narzędzia > Rozszerzenia > Pobierz więcej rozszerzeń.
   Wielu osobom wprowadzenie obsługi rozszerzeń do Chrome'a potrzebne jest tylko po to, by móc skorzystać z programu do blokowania reklam. Blokuje się wszystko co jest spamem, czyli treścią niezamówioną: przede wszystkim reklamy. Typowym rozszerzeniem do tego celu jest AdBlock.
   Zaawansowani użytkownicy Ubuntu blokują także aplikacje Javy: ideą jest zablokowanie JavaScript, Java i Flash na wszystkich stronach, z wyjątkiem wyraźnie wymienionych. Blokowanie skryptów jest stosowane z powodów bezpieczeństwa, ale i prywatności. Odstępstwa od tej zasady powinny być nieliczne i w niezbędnych przypadkach. Do blokowania skryptów - rozszerzeniami w rodzaju NoScript - niezbędne jest spore doświadczenie. Zwyczajny użytkownik nie powinien tego robić bez poważnej przyczyny.
   Do powyższych celów w Chrome zazwyczaj poleca się NotScripts w parze z AdBlock Plus. Ale ta para nie jest jedynym rozwiązaniem. Dostępne są i inne możliwości.
   Zwykłemu użytkownikowi wystarczy program blokujący reklamy. Bardzo dobrym rozszerzeniem blokującym reklamy jest AdThwart: jest spolszczony. Korzysta on z silnika filtra AdBlock Plus przeznaczonego dla Firefoksa. Domyślnie posiada on także filtr przeznaczony dla użytkowników przeglądających serwisy na serwerach umieszczonych w Polsce. Aby go uaktywnić trzeba przejść do Opcji i zaznaczyć pole przy PLgeneral (Polski).


   Dobrze skonfigurowane rozszerzenia Chromium zwiększają komfort pracy doświadczonego użytkownika Ubuntu. Strony wczytują się szybciej.
   Jednak zwykłemu użytkownikowi - należy do nich 99% osób korzystających z internetu - programy blokujące, przede wszystkim typu NoScript, mogą raczej stworzyć problemy niż zapewnić prywatność, bezpieczeństwo czy przyspieszyć system.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz