środa, 9 maja 2012

GNOME Shell to ubezpieczenie Unity

   Unity i GNOME Shell to pozornie konkurencyjne powłoki GNOME, standardowego środowiska graficznego Ubuntu. Problem ten tak ocenia GregKoval:
   "Na horyzoncie pojawia się też domniemana konkurencja ze strony Ubuntu i Unity, która tak naprawdę konkurencję stanowi chyba tylko na papierze i sloganach komputerowych. Canonical nie ma w tej chwili jednak środków i zasobów ludzkich, aby zrezygnować z GNOME jako podstawy dla swojej powłoki graficznej. Popularyzacja obu środowisk będzie się odbywać po prostu tworząc bariery niechęci do wynalazków domniemanej konkurencji. Bariery, których w rzeczywistości nie ma i bariery, które zwykłego użytkownika, a zwłaszcza klienta, nie powinny interesować, bo ograniczają jego prawo wyboru.
   Cały konflikt pomiędzy Canonical, a deweloperami GNOME wydaje się dość dziwny. Najpierw deweloperzy GNOME dali wilczy bilet elementom Ayatana, które zostały stworzone specjalnie dla GNOME i na bazie których powstaje teraz powłoka Unity. Teraz GNOME samo promuje podobne dodatki w ramach GNOME Shell Extensions. Dziwne jest to, że pomimo niechęci do bałaganu w GNOME (który spowodował swego czasu jego wyrzucenie z najpopularniejszej dystrybucji tamtego okresu, czyli Slackware), deweloperzy zapominają, że społeczność wypromowała GNOME właśnie w opozycji do KDE, które zbudowane było wtedy na bazie komercyjnego QT. Dziś w obliczu niechęci nawet Debiana do GNOME, deweloperzy GNOME zapominają, że popularność tego środowiska zbudowana została na otwartości i współpracy pomiędzy różnymi dystrybucjami, a zwłaszcza Ubuntu, które chyba najwięcej zrobiło w kwestii jego popularyzacji, a nie promocji jednego zestawu oprogramowania związanego z jedną firmą."
    W istocie funkcjonalności obu nakładek są zbliżone, a ich statusu w Ubuntu 12.04 też nie dzieli przepaść. Ważką pozycję GNOME Shell w Ubuntu potwierdził niedawny Ubuntu Developer Summit:

http://www.omgubuntu.co.uk/2012/05/uds-q-summary-bye-bye-unity-2d-hello-gnome-shell-spin/

   GNOME Shell po zainstalowaniu w Ubuntu 12.04 - obok Unity, domyślnej powłoki graficznej dla tego najnowszego wydania Ubuntu - spełnia rolę szybkiego systemu ratunkowego na wypadek ujawnienia się błędu programowego Unity. A w istocie Unity - stosunkowo nowa nakładka graficzna Canonical dla środowiska GNOME - potrafi sprawić problemy niezawinione przez użytkownika.
   Gdy 8-go maja br. Unity przestało wyświetlać Panel (pasek górny) po oficjalnej aktualizacji Ubuntu 12.04, co trwało 48 godzin aż do kolejnej aktualizacji w dniu 10 maja, to właśnie przełączenie systemu na GNOME Shell - po restarcie komputera - pozwalało spokojnie pracować. 
   GNOME Shell zainstalować można według wskazania Tomasza Janusza:

http://www.tomick.pl/oprogramowanie/11-rzeczy-do-zrobienia-po-instalacji-ubuntu-12-04-niezbednik-uzytkownika/  

   Po instalacji, i ponownym uruchomieniu systemu, powinniśmy mieć na ekranie logowania - po kliknięciu na symbol graficzny Ubuntu - opcjonalny wybór kilku powłok graficznych (w moim przypadku - netbook ASUS - jest ich siedem), w tym Unity i GNOME Shell. Wybrana powłoka, będzie uruchomiana domyślnie przy włączaniu komputera tak długo, dopóki nie wskażemy przy logowaniu innej nakładki.
   Przy takiej konfiguracji Ubuntu 12.04 problemy błędów powłoki systemu łatwo ominąć - i naprawić, przy najbliższej aktualizacji oprogramowania przez Canonical - poprzez wybranie aktualnie niezawodnej nakładki graficznej na GNOME podczas uruchomiania komputera.

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz