poniedziałek, 14 maja 2012

Powiadamianie o nowych e-mailach w Ubuntu 12.04

   Mawia się - i zasadnie - że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Tak właśnie dotychczas nie umiem używać Evolution i Thunderbirda (dla mnie są to kombajny-kobyły). Albo... współpracują one zawodnie z programami poczt jakich używam. W sieci można spotkać takie opinie. Jak więc pilnie otrzymywać informacje o nadesłanej poczcie elektronicznej?    
   Z Centrum oprogramowania Ubuntu 12.04 można zainstalować program Powiadomienie e-mail (powiadomienie o nowych wiadomościach poczty e-mail). Instalacji programu można dokonać także z Terminala:

   sudo apt-get install mail-notification

   W oryginale program nazywa się Mail-notification (autorem jest Jean-Yves Lefort) i jest zaprojektowany do wyświetlania w obszarze powiadamiania Panelu GNOME, ale może być używany również w środowisku graficznym Xfce, KDE System Tray, jak i innych powłokach graficznych: można go zainstalować na stałe w obszarze powiadamiania Panelu Unity poprzez dopisanie do listy Programów startowych Ubuntu. O poczcie jaka nadeszła program informuje dźwiękiem i notką w wyskakującym oknie. Konfiguracja programu przedstawiona jest tutaj:


  Mail-notification w Unity jest tylko częściowo spolszczony.


    W przypadku problemów z Mail Notifier w Ubuntu 12.04 (a są), alternatywą jest starszy już - i raczej nie rozwijany, też mogący sprawiać problemy w Unity - program autorstwa Nicolasa Rouziera: Gnubiff. Nie jest spolszczony. Zawiera go Centrum oprogramowania Ubuntu. Można go też zainstalować poprzez Terminal:

   sudo apt-get install gnubiff

   Instalację i konfigurację programu przedstawia Adrian Nowak:


   Po uruchomieniu - może być dodany do programów startowych - ikona Gnubiffa ukazuje się na Pulpicie Unity (nie integruje się on z obszarem powiadamiania Panelu), domyślnie w lewym górnym narożniku. Można go przemieścić w dowolne miejsce Pulpitu poprzez zmianę współrzędnych: Preferences - Applet of Biff - Use geometry (zmiana +0+0 na +960+530 umieszcza ikonę Gnubiffa w prawym dolnym narożniku ekranu standardowego netbooka).

  
   Gnubiff jest rozkosznie staroświecki graficznie i wymaga nie tylko spolszczenia. Szczegółowa informacja o konfiguracji Gnubiffa znajduje się na witrynie Linuxiarze.pl.
   Ponieważ konkurencyjny Popper wciąż nie jest zaktualizowany dla Ubuntu 12.04, praktycznie jedynym programem do powiadomień pocztowych jest Unity Mail autorstwa Dmitrija Szachraja. Program dostępny jest w Centrum oprogramowania Ubuntu, działa bezbłędnie (instaluje ikonę na Launcherze, wyświetla powiadomienia w wyskakującym oknie) ale ...wymaga konta Gmail.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz