czwartek, 12 lipca 2012

Android LG GT540: prawie zero współpracy z Ubuntu

   Telefonu LG GT540 nie daje się użyć w Ubuntu jako pamięci masowej. Komórka ta w ustawieniu firmowym - z dedykowanym Androidem 2.1 nie dającym szans na połączenie bezprzewodowe Wi-Fi - nie współpracuje z Ubuntu 12.04 i po podłączeniu kablem USB. Nie ma też oprogramowania autoryzowanego przez Canonical do zarządzania plikami w tym telefonie. Przeglądarka plików gMobileMedia znajdująca się w Centrum Oprogramowania Ubuntu - mająca bardzo skromną opinię - nie obsługuje tego kultowego przed dwoma laty aparatu.


   Przez Grzegorza Korbę i na Forum Android polecany jest program QtADB, jednak nie należy on do żadnego zaufanego repozytorium, nie posiada paczek tak do Ubuntu, jak i do Debiana.
   Problem z użyciem telefonu LG GT540 (v.2.1) jako modemu internetowego - pomijając hotspot, gdyż Android 2.1 oficjalnie go nie obsługuje - poprzez kabel USB daje się usunąć. Ubuntu poprzez Menedżera Sieci włącza do sieci modem GT540, ale w tym celu trzeba w komórce włączyć tryb "Debugowanie USB" (Ustawienia-Aplikacje-Programowanie).
   Dostępny w Android Market program AirDroid rozwiązuje wiele problemów poprzez połączenie telefonu komórkowego z przeglądarką internetową w komputerze poprzez łącze WiFi, ale stwarza nowe. To połączenie, chociaż bardzo wygodne, nie jest bezpieczne. Tego rozwiązania, nie autoryzowanego przez Canonical, raczej nie należy używać.
   W Windows nie ma tak ekstremalnych problemów z użyciem Androida LG GT540 - do pewnego stopnia radzi sobie z tymi zadaniami - dzięki programowi LG PCSuiteIV. Ale... to też proteza. Współpraca tej trójcy - Android 2.1, Windows 7 i LG PCSuiteIV - nie jest zachwycająca, a nawet może niestabilna do wyłączenia komputera włącznie (ze wskazaniem na Androida).

 
   No coż! Przy pracy w Ubuntu użytkownikom LG GT540 pozostaje przekładanie karty pamięci microSD z telefonu do komputera, a czasem i karty SIM do modemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz