poniedziałek, 12 marca 2012

Nautilus i Commandery

   Systemowym, domyślnym menedżerem plików (i katalogów) w GNOME - doskonale zintegrowanym z tym środowiskiem - jest Nautilus. W Ubuntu 11.10 zainstalowano jego wersję 3.2.1. Nawet zwykłemu użytkownikowi  posiadającemu tylko elementarną wiedzę o przeciąganiu myszką i prawokliku - z uwagi na prosty, aż do elegancji, interfejs - nie powinien sprawić trudności. Oprócz wykonywania podstawowych operacji na plikach i katalogach, można z jego pomocą przeglądać obrazy i słuchać muzyki. Wciśnięcie klawisza F3 w czasie pracy Nautilusa, czyni z niego menedżera dwupanelowego. Jest oczywiście spolszczony.


   Odpowiednikami Nautilusa dostępnymi w Centrum oprogramowania Ubuntu - zaprojektowanymi do innych środowisk graficznych - są Thunar (Xfce), Dolphin (KDE) i PCMan File Manager (X Window System).
   Z Centrum oprogramowania Ubuntu zainstalować można także - również niezależnie, obok Nautilusa - klasyczne dwupanelowe menedżery plików, w duchu DOS-owego Norton Commandera: Midnight Commander, GNOME Commander, Tux Commander, Krusader. Ten ostatni - bardzo ceniony - opracowany został dla środowiska KDE. 
   Jeszcze inny z menedżerów klasycznych - Double Commander - może być zainstalowany z użyciem Terminala. Sposób instalacji Double Commandera - wraz z opisem i interesującym zarysem menedżerów plików - można znaleźć tutaj:
http://404.g-net.pl/?p=4167 
   Ale uwaga! Reklama jaką stwarza Double Commanderowi anonimowy autor powyższej notki jest jednak nadzwyczaj wątpliwa: program nie należy do repozytorium autoryzowanego przez Canonical. Double Commander powinien być instalowany tylko przez najwyżej kwalifikowanych programistów i to po uważnym przejrzeniu kodu tego programu.
   Dla Ubuntu najwłaściwszym z klasycznych menedżerów plików wydaje się być GNOME Commander: jest niezawodny, szybki w dokonywaniu masowych operacji na plikachposiada wiele zaawansowanych funkcji (także podgląd plików graficznych) i jest całkowicie spolszczony. Należy do programów zaufanych, zgromadzonych w Centrum oprogramowania Ubuntu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz