piątek, 22 marca 2013

UbuntuKylin to Ubuntu po pekińsku


   Canonical informuje o współpracy z władzami chińskimi przy tworzeniu systemu Kylin, edycji Ubuntu dla Chińczyków. 


 

    Londyn i Pekin, 21 marca 2013 roku. The China Software and Integrated Chip Promotions Centre (CSIP) ogłosił nową architekturę referencyjną dla chińskich systemów operacyjnych. CSIP, będący częścią chińskiego Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacji (MII), wybrał Canonical Ubuntu jako podstawę w celu zapewnienia elastycznego, otwartego, powszechnie używanego i znormalizowanego systemu operacyjnego. Ogłoszenie jest częścią chińskiego planu pięcioletniego promowania oprogramowania Open Source i przyspieszenia wzrostu otwartego ekosystemu w Chinach.

   Dodatkowo CSIP, Canonical i National University of Defense Technology (NUDT) utworzą CCN, wspólne laboratorium w Pekinie. We Wspólnym Lababoratorium pracować będą inżynierowie z tych organizacji, i ma ono przyspieszyć rozwój chińskiej wersji Ubuntu dla komputerów stacjonarnych i Chmury...


   Początkowa praca Wspólnego Laboratorium CCN skoncentruje się na rozwoju systemu na desktopy z funkcjami specyficznymi dla rynku chińskiego. Chińska wersja nazywa się UbuntuKylin [Kylin to zwierzę kopytne z mitologii chińskiej - LeM] i pierwsza jej edycja zostanie wydana w kwietniu 2013 roku, w związku z globalnym planem edycji Ubuntu. Przyszłe prace będą wykraczać poza edycję na desktop i obejmą inne urządzenia.

   UbuntuKylin wykracza poza lokalizacji językową i zawiera funkcje i aplikacje, które zaspokajają potrzeby rynku chińskiego.  W edycji 13.04, będą chińskie metody wprowadzania i chińskie kalendarze, jest nowy wskaźnik pogody, a użytkownicy mogą szybko wyszukiwać najbardziej popularne chińskie usługi muzyczne z Dash. Przyszłe wersje będą obejmować integrację z mapami Baidu i wiodące zakupy Taobao, przetwarzanie płatności w chińskich bankach w czasie rzeczywistym,  informacje kolejowe i lotnicze. Zespół UbuntuKylin współpracuje z WPS, najpopularniejszym pakietem biurowym w Chinach i ma narzędzia do edycji zdjęć i zarządzania systemami, które mogłyby być włączone do innych światowych edycji Ubuntu.

   "Wydanie UbuntuKylin przenosi chińską społeczność Open Source do światowej społeczności Ubuntu", powiedział Mark Shuttleworth, założyciel Ubuntu i Canonical. "Z UbuntuKylin, Chiny teraz mają swój własny bezpieczny i stabilny system operacyjny na desktop, wyprodukowany przy pomocy globalnej społeczności Ubuntu. Ubuntu łączy sprawdzoną technologię z dojrzałym ekosystemem, więc inicjatywa ta pozwala poprzez Wspólne Laboratorium przynieść te atuty do Chin na całą gamę platform: desktop, serwer, chmurę, tablet i telefon.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz