piątek, 24 sierpnia 2012

Konfiguracja Ubuntu 12.04 LTS: MyUnity


   Mało konfigurowalna początkowo powłoka Unity rozwija się pięknie. Jednym z wzbogacających ją elementów jest aplikacja MyUnity: stworzył ją Fabio Colinelli
   MyUnity jest integralną częścią Systemu Ubuntu, chociaż nie jest jeszcze spolszczone (w wersji 3.1.3). Ale i w obecnej postaci z uwagi na swą wyrafinowaną prostotę - przy bogactwie opcji - jest dostatecznie zrozumiałe.
   Unity można dostosować do osobistych potrzeb klikając na ikonkę System (symbol zębatki lub komputera z prawej strony Panelu) i wybierając: Ustawienia systemu... > MyUnity. Wybrana aplikacja jest natychmiast gotowa do pracy:

   Menu aplikacji składa się z 7 zakładek pozwalając skonfigurować w Unity:
- Panel uruchomiania (Launcher),
- Panel wyszukiwania (Dash),
- Panel powiadomiania (Panel),
- Pulpit (Desktop),
- Czcionki (Font),
- Styl i ikonki (Themes).
   Ostatnia zakładka - Credits - przedstawia informacje o programie i jego Zespół Twórców.

czwartek, 23 sierpnia 2012

Optymalizacja Panelu Ubuntu 12.04 - Ikonka Menu logowania

   Wśród ulepszeń Unity Ubuntu 12.10 jest niby drobiazg: włączenie Menu logowania (symbol postaci z nazwą) do Menu systemu (obrazek zębatki lub komputera) w prawym narożniku Paska Powiadomień (Panelu). Być może twórcy Ubuntu zdecydują się też na włączenie do Menu systemu ikonek sieci i głośności - one też nie są nieustannie niezbędne na newralgicznym obszarze ekranu. 
   Zmiana jest logiczna i wręcz konieczna. Menu logowania (wraz z nazwą użytkownika, będącą jego integralnym elementem) raczej tylko zaśmieca Panel Ubuntu, gdyż  zastosowanie tego menu jest niezwykle rzadkie. Nie bardzo też wiadomo czemu ma służyć utrzymywanie nazwy użytkownika na cennym, niedużym obszarze apletu. Zdecydowana większość użytkowników Ubuntu - szczególnie wydania 12.04 LTS, gdyż ma ono długoterminowe wsparcie - może bez najmniejszej szkody, wręcz z korzyścią, na stałe usunąć tę ikonkę z Panelu. Zadanie to można wykonać z użyciem programu Dconf Editor. Szczegółowo to rozwiązanie przedstawia Paweł P.

    W razie potrzeby Menu logowania można łatwo przywrócić uruchomiając Dconf Editor i zaznaczając skrajne opcje (show-real-name-on-panel i user-show-menu) w: apps > indicator-session.

środa, 22 sierpnia 2012

Optymalizacja Panelu Ubuntu 12.04 - ikonka Menu zasilania

   Standardowo - po instalacji Ubuntu 12.04 - na Panelu powiadamiania w Obszarze Poleceń (Tray'u) widoczna jest ikonka zasilania. Spełnia ona tam ważną funkcję informacyjną wyłącznie, gdy komputer pracuje na zasilaniu akumulatorowym, przy odłączonym zasilaniu sieciowym (lub jego braku). Normalnie więc marnotrawi cenne - ograniczone - miejsce na Panelu... i stanowi szum informacyjny. W Ubuntu 12.04 można łatwo skonfigurować Panel, tak aby ikonka zasilania ukazywała się tylko, gdy laptop (netbook, tablet) pobiera energię z akumulatora. Można to zrobić na parę sposobów.
   Najprościej jest kliknąć na ikonkę zasilania (symbol baterii) i z menu wybrać Ustawienia zasilania; opcję Wyświetlanie czasu na pasku poleceń należy pozostawić bez zmian, jako zaznaczoną.
   W okienku Wyświetlanie stanu akumulatora na pasku poleceń, należy wybrać opcję Podczas ładowania lub używania akumulatora: ikonka zasilania zniknie natychmiast.
   Drugi sposób to kliknięcie ikonki System (obrazek wyłącznika lub komputera) i wybór opcji: Ustawienia systemu... > Zasilanie; uzyska się ten sam efekt co przy poprzedniej metodzie. Drugim sposobem łatwo i szybko możemy przywrócić ikonkę zasilania na Panel, o ile uznamy to za celowe.
   Uważam, że domyślna konfiguracja Ubuntu winna pokazywać ikonkę zasilania na Panelu tylko, gdy akumulator pracuje.  

wtorek, 14 sierpnia 2012

Telewizja w przeglądarce Ubuntu

   Telewizja w przeglądarce internetowej Ubuntu - w wersji z Chrome, zamiast Firefoksa - jest już dobrze zaawansowana technicznie.



   Oferta polskich nadawców wyraźnie nie nadąża za postępami techniki. Legalna i niekomercyjna podaż krajowych strumieni telewizyjnych jest uboga, także w porównaniu z innymi. Miejsce Polski w świecie otwartej telewizji internetowej można poznać dzięki twórcom witryny DeliCast.
  Wszystkie otwarte polskie telewizje skatalogowane są na stronie DeliCast i z niej dostępne, po wybraniu nazwy telewizji.



   Istnieją oczywiście witryny pokazujące w Linuksie dużo więcej - na przykład WEEBTV, faworyzująca Chrome, Firefoksa i Safari, wprost odstręczająca od MS Internet Explorera - ale to nie są właściwe wzorce do naśladowania. Świetna technika, duży wybór programów nie są w stanie przesłonić zamknięcia, także chyba na zasady. Reszta jest jak w starym dowcipie z czasów późnego Gomułki: "Cele jeszcze... ale te metody!"



   Istnieją dobre możliwości techniczne przekazywania sygnału telewizyjnego na żywo w Linuksie (w tym przypadku w Ubuntu). Uboga oferta swobodnych polskich strumieni telewizyjnych do użytku niehandlowego - w tym prawie zupełny brak TVP - to raczej działanie na szkodę państwa, a na pewno na szkodę społeczeństwa. 
   Zrozumienie ze strony właścicieli telewizji - (przede wszystkim TVP), że również w ich interesie jest swobodny, praworządny internet - przyjdzie. Nie wątpię w to. Jedni staną się dojrzali doświadczeniem, inni zostaną zmuszeni koniecznością: pierwsi przez wyborców, drudzy przez konkurencję.

poniedziałek, 13 sierpnia 2012

XBMC: telewizja i inne media w Ubuntu

   Od wydania 12.04 Ubuntu ma szansę na znakomity, w pełni funkcjonalny program do odtwarzania multimediów: do Centrum Oprogramowania Ubuntu został dodany XBMC (wersja 11; Eden) - odtwarzacz mediów na licencji GNU GPL rozwijany przez XBMC Foundation.



   Ten dojrzały, wciąż rozwijany, program był początkowo pomyślany jako otwarty system operacyjny na konsolę XBox i stąd jego nazwa. Pierwsza wersja XBMC została przedstawiona 29 czerwca 2004 roku.
   Program jest spolszczony, ale język polski po pierwszym uruchomieniu trzeba skonfigurować w menu programu samodzielnie (opcje: System-Settings-Language). Konfigurację programu po polsku wyczerpująco przedstawia Robert Skubij.
   W konfiguracji programu można wykorzystywać wtyczki (add-ons) z oficjalnego Repozytorium wtyczek XBMC. Zasadniczo należy unikać wszelkich innych wtyczek, również miłośników XBMC.
   Do sterowania programem można używać pilota: może nim być telefon z Androidem, po zainstalowaniu programu XBMC Remote pobranego z Android Market. Instrukcja przekształcenia telefonu w pilota jest przedstawiona na jednej ze stron Wiki XBMC. Instrukcja jest przedstawiona po polsku na stronie XBMC - Fanclub Polska. Użycie telefonu komórkowego do sterowania XBMC przedstawia także Jerzy Piechowiak.

   Praca nad rozwojem XBMC może być bardzo korzystna dla Canonical: XBMC jest wielką szansą dla Ubuntu.      

czwartek, 9 sierpnia 2012

Launchpad: Jak zostać deweloperem

   Launchpad - zainicjowany w 2004 roku przez Marka Shuttlewortha, upubliczniony 15 czerwca 2005 roku, rozwijany przez Francisa Lacoste - to jedna z witryn Canonical wykonana jako otwarta platforma sieciowa, to znaczy program (serwis komputerowy) interaktywnie używający przeglądarki internetowej. Launchpad służy do publicznej pracy nad rozwojem otwartego oprogramowania, w tym Ubuntu. Używając Launchpada można jawnie zarządzać zainicjowanym przez siebie programem, albo współpracować przy rozwoju projektów mniej lub  bardziej znanych. Aktualnie ta witryna obejmuje 28 739 programów.
   Praca nad każdym z programów podzielona jest na sześć działów: 
- Overview (sprawy ogólne),
- Code (praca nad kodem, w tym jego opiniowanie),
- Bugs (zgłaszanie i naprawianie błędów),
- Blueprints (planowanie),
- Translations (tłumaczenia na inne języki),
- Answers (rozwiązywanie problemów użytkowników).



   Aby wziąć udział w pracach na Launchpadzie trzeba zalogować się, po uprzednim zarejestrowaniu. 

niedziela, 5 sierpnia 2012

Klasyczne Menu GNOME na Panelu UNITY

   Od początku bieżącego roku można w UNITY uruchamiać programy w dawnym, dobrym stylu GNOME. Tworząc ClassicMenu Indicator (CMI) Florian Diesch pogodził wodę z ogniem:
   "Jest to prosty sposób na uzyskanie klasycznego Menu GNOME dla tych, którzy przedkładają to menu nad Panel Uruchamiania (Launchera) Unity. Podobnie jak w klasycznym Menu GNOME, zawiera gry, Wine i wszystkie inne aplikacje, jakie są zainstalowane."


   CMI świetnie uzupełnia Panel Uruchamiania, pozwalając zoptymalizować go, poprzez usunięcie z niego rzadziej używanych programów.
   Paczkę Debiana pobraną ze strony Autora - skompilowaną dla Ubuntu 12.04 - instaluje się z pomocą Centrum Oprogramowania Ubuntu: osobistym hasłem trzeba potwierdzić zaufanie do twórcy i jego programu. Warto to zrobić! Po instalacji i ponownym uruchomieniu komputera na obszarze powiadamiania Panelu Unity ukazuje się ikonka stylizowana na logo Ubuntu: daje ona dostęp do wszystkich zainstalowanych programów w klasycznym stylu GNOME.


   ClassicMenu Indicator Floriana Diescha jest doskonałym uzupełnieniem Panelu Uruchamiania (Launchera) i Panelu Głównego (Dasha) - jest spolonizowany. CMI zasługuje, aby należeć do standardowej, startowej konfiguracji Ubuntu.